EN
23.05.2022, 08:14 Wersja do druku

Jaworze. Odsłonięcie ławki Wiesława Dymnego - w czerwcu

Inne aktualności

Pod koniec czerwca odsłonięta zostanie w Jaworzu koło Bielska-Białej ławeczkę, która upamiętni Wiesława Dymnego, poetę i prozaika, współtwórcę Piwnicy pod Baranami w Krakowie – poinformował w niedzielę PAP wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

„Ławeczka, która jest dziełem krakowskiego artysty Marka Maślańca, właśnie do nas dotarła. Stanie w Jaworzu Nałężu, gdzie Wiesław Dymny się wychował. Otwarcie zaplanowaliśmy na koniec czerwca” – powiedział w rozmowie z PAP samorządowiec.

Niecodzienny pomnik wykonany został z brązu. Ustawiony będzie koło kapliczki, tuż przy wyjściu na szlak turystycznych na Błatnią. „Dymny z ławeczki będzie spoglądał na las i kapliczkę” – powiedział Ostałkiewicz.

Pomysłodawcami ufundowania ławeczki było stowarzyszenie Jaworze-Zdrój, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy UE. Budżet gminny nie będzie finansował zadania.

Będzie to już druga w gminie Jaworze ławka poświęcona postaci ważnej dla historii miejscowości. W 2011 r. uhonorowano w ten sposób hr. Maurycego Saint Genois, właściciela tutejszych dóbr. To dzięki niemu miejscowość w XIX w. była uzdrowiskiem.

Wiesław Dymny urodził się 25 lutego 1936 r. w Połoneczce koło Nowogródka. W 1953 r. ukończył liceum w Bielsku-Białej i podjął studia malarskie w Krakowie. Nie ukończył ich. Zaczął natomiast pisać. Stworzył ok. 300 tekstów piosenek. W 1963 r. otrzymał Nagrodę im. Kościelskich za „Opowiadania zwykłe”. Był współtwórcą krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Pisał teksty dla jej artystów. Tworzył m.in. też dla STS. W 1971 r. ożenił się z Anną Dymną. Zmarł 12 lutego 1978 r. na zawał serca. Został pochowany w Krakowie.

Źródło:

PAP