EN
22.11.2022, 13:49 Wersja do druku

Japonia. Pokazy „Folk Solution” - widowisko baletowe Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Inne aktualności

Stworzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” widowisko baletowe „Folk Solution”, łączące muzykę elektroniczną, taniec współczesny i kulturę ludową, zostanie zaprezentowane japońskiej publiczności. Koncerty w Tsurudze, Kioto i Tokio zaplanowano między 24 a 30 listopada.

"Widowisko jest efektem poszukiwań nowych form artystycznej ekspresji Zespołu Śląsk. Łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Spektakl jest próbą konfrontacji nowoczesności z polskim folklorem; to pojedynek dwóch przeciwieństw z przymrużeniem oka. Jedno z nich ilustruje współczesny świat, drugie nawiązuje do tradycyjnej kultury ludowej" - wyjaśniła rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła.

Taka kompilacja dźwięków i ruchu - tłumaczą pomysłodawcy przedsięwzięcia - ma skłonić widzów do refleksji nad znaczeniem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie. Reżyserem spektaklu jest kierownik baletu Zespołu "Śląsk" Michaił Zubkov, który także - wraz z zespołem tancerzy "Śląska" opracował choreografię. Za opracowanie muzyczne spektaklu odpowiada Rafał Zapała.

Projekt "Folk Solution" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura inspirująca", mającego w założeniu pokazywać wielowymiarowość polskiej kultury, zakorzenionej w twórczości ludowej, a przy tym inspirującej do współczesnego łączenia tradycji z nowoczesnością.

"Oparte na tych założeniach widowisko Folk Solution pozwoli japońskiej publiczności na poznanie polskiej kultury narodowej od strony jej wyjątkowej uniwersalności. Jest też wyrazem nowatorskiego podejścia do promocji kultury na arenie międzynarodowej, elementem budowania światowego dziedzictwa kulturowego" - tłumaczą przedstawiciele Zespołu Śląsk".

Widowisko zostanie zaprezentowane 24 listopada w Tsurudze, 26 i 27 listopada w Kioto oraz 29 i 30 listopada w japońskiej stolicy - Tokio. Niektórym pokazom towarzyszyć będą warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych na różnym poziomie zaawansowania.

Wyjazd do Japonii to kolejny międzynarodowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który od początku tego roku odwiedził już z koncertami Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Norwegię, Arabię Saudyjską i Stany Zjednoczone.

Partnerami obecnego projektu są: Instytut Polski w Tokio, NPO Komitet Organizacyjny FORUM POLSKA, Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego, Theater Xcai w Tokio oraz Port of Humanity Tsuruga Museum/Tsuruga City Office.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne