EN
02.07.2022, 11:57 Wersja do druku

Janowo. Rusza Wioska Artystyczna. 130 spektakli i koncertów w 58 dni

fot. mat. organizatora

Tradycyjnym „Spektaklem otwarcia”, w sobotę 2 lipca o godz. 20.15, kolejny - piąty już - sezon działalności rozpocznie Wioska Artystyczna Janowo. Do końca wakacji na turystów i okolicznych mieszkańców spragnionych artystycznych wrażeń czekają m.in. spektakle dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy, gra wiejska oraz dwa pokoje zagadek.

Wioska Artystyczna Janowo to kulturalno-artystyczne miejsce w gminie Karnice koło Rewala, w województwie zachodniopomorskim. Aktorzy i muzycy będą się tam pojawiać na trzech scenach, na których zagrają przede wszystkim spektakle improwizowane, czyli takie, w których to publiczność decyduje o tym, co wydarzy się na scenie. Od pięciu lat w Janowie odbywają się też wernisaże, warsztaty, pogadanki oraz wieczory autorskie. Pomiędzy spektaklami można odwiedzić m.in. galerie z wystawami zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiskami z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię.

W ramach uroczystego otwarcia sezonu 2022 w sobotę 2 lipca o godz. 20.15 aktorzy zapraszają na scenę Teatru Komedii Impro na „Spektakl Otwarcia”. Jak zapewniają - będzie to szalone i nieprzewidywalne przedstawienie improwizowane, które powstanie bez scenariusza, na zawołanie i na oczach publiczności.

Tego dnia odbędzie się także wernisaż prac Marty Frej - polskiej malarki, ilustratorki i animatorki kulturalnej, prezeski zarządu Fundacji Kulturoholizm, laureatki nagrody Okulary Równości 2015. Jej najbardziej znane prace to obrazy z podpisami o charakterze feministycznym, które ilustrują współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce. 

fot. mat. org Janowo

Dzień później, czyli 3 lipca, bajką „Wielka misja małych dzieci” zainauguruje działalność Teatr Dla Dzieci. Podczas improwizowanego spektaklu to właśnie najmłodsi dadzą wyzwania aktorom, wymyślą niebezpieczne misje i przeszkody, a potem - jeśli tylko zechcą - wejdą na scenę, aby zagrać na niej razem z zawodowcami.

Z kolei scenę Teatru Małomiasteczkowego w Karnicach otworzy 8 lipca Olga Bończyk, która zaprezentuje recital „Piosenki z klasą”. Jak zapowiada artystka, będzie to sentymentalna, piękna podróż w czasie, podczas której swoje wspomnienia z dzieciństwa przeplatać będzie anegdotami związanymi z zawodową drogą artystyczną.

Do 28 sierpnia publiczności Wioski Artystycznej Janowo zaprezentują się artyści i zespoły teatralne z całej Polski, m.in. z Łodzi, Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Będą to aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi, artyści skupieni wokół tekściarza i reżysera Rafała Kmity, czyli Piotrek Plewa i Olek Talkowski, duet stand-upowy Krzysztof Kasparek i Alan Pakosz, Klaun Feliks, Improkracja, Teatr Małe Mi, Teatr Improwizacji AFRONT, Grupa Ludzi, Ewa Lorska, Robert Kudelski, Anna Dijuk-Bujok, Iwona Chołuj, Agnieszka Różańska, Jakub Gąsowski i Dorota Chaniecka.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, łódzkie Muzeum Tradycji Niepodległościowych proponuje turystom odwiedzającym Wybrzeże Rewalskie, a w szczególności Wioskę Artystyczną Janowo, rozrywkę spod znaku historii: krótką grę terenową oraz zabawę intelektualną w dwóch pokojach zagadek: „Jan Kowalewski – Mistrz szyfrów” i „Halina Szwarc – James Bond w spódnicy”.

***

Wioska Artystyczna działa we wsi Janowo w gminie Karnice od 2018 roku. Wcześniej w kilku osiemnastowiecznych poniemieckich zabudowaniach mieszkało jedynie kilka osób. Od pięciu lat Janowo podczas wakacji wręcz tętni życiem. Stało się atrakcją kulturalno-artystyczną i miejscem pracy twórczej dla miłośników wszelkiego rodzaju sztuki.

Bilety na spektakle i koncerty dostępne są na stronie www.janowo.art lub bezpośrednio przed wydarzeniami.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne