EN
11.08.2020, 14:49 Wersja do druku

Internet. Jakub Wocial w programie "Muzyka moja miłość"

Fundacja ORFEO zaprasza do oglądania programu Orfeo TV z cyklu “Muzyka moja miłość” z Jakubem Wocialem, jednym z najlepszych polskich aktorów musicalowych, którego kilkanaście lat temu “wyłowił” Roman Polański podczas castingu w Teatrze ROMA.

mat. autora

JAKUB WOCIAL na scenie zadebiutował jako 18-latek (“Chłopcy z Placu Broni” (reż. D. Sikorski, Teatr na Woli), a w funkcji producenta – już rok później (“The Phantom of the Opera. Z życia Upiora”) w Palladium Stage, założonym przez niego niezależnym teatrze. Doświadczenie zdobyte na polskich scenach oraz w ciągu sześciu lat pracy dla niemieckiej agencji Stage Entertainment czynią go jedną z najbardziej charyzmatycznych, profesjonalnych i przedsiębiorczych postaci w świecie polskiego musicalu.

Wybrany przez Romana Polańskiego, zagrał Herberta w premierze “Tańca Wampirów” w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie. Do roku 2011 występował też w niemieckiej wersji tego musicalu w Theater des Westens w Berlinie, w Metronom Theater w Oberhausen oraz w spektaklu Rebecca w Palladium Theater w Stuttgarcie. W 2006 roku wziął udział w nagraniu albumu “Taniec Wampirów”, który dwa lata później zdobył tytuł platynowej płyty.

Od 2012 roku jest Kierownikiem Artystycznym Sceny Musicalowej w Teatrze Rampa w Warszawie oraz producentem i reżyserem spektakli i widowisk muzycznych w ramach projektu Broadway w Polsce. Od tej pory zrealizował tam musicale: “RENT”, “Rapsodia z Demonem”, “Jesus Christ Superstar”, “Twist and Shout”, w których wystąpił m.in. w pierwszoplanowych rolach. Wyprodukował także dla Rampy koncerty: “Broadway Street”, “Musicalove”, “The Best of Andrew Lloyd Webber”, w których spełniał się jako propagator kultury musicalu w Polsce, zapraszając do nich najlepsze krajowe i zagraniczne głosy, z towarzyszeniem czołowych polskich muzyków i tancerzy pod kierunkiem choreografa – Santiago Bello. 

Wielkim sukcesem okazała się premiera rock-opery “Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera w inscenizacji Wociala i Santiago Bello w warszawskim Teatrze Rampa w 2016 roku. Spektakl jest grany co roku w okresie Wielkiego Postu. Ci sami twórcy przygotowali też premierę “Jesus Christ Superstar” w Operze i Filharmonii Podlaskiej 29 lutego 2020 roku. Wocial kreuje rolę Jezusa na zmianę z Michałem Grobelnym. Z powodu pandemii spektakle zaplanowane do 5 kwietnia zostały odwołane. Wznowienie w Białymstoku ma nastąpić we wrześniu 2020 roku.

W latach 2012-2014 Wocial stworzył i rozwinął cykl koncertów musicalowych pod wspólną nazwą Broadway Street - the Show, z gościnnym udziałem największych gwiazd musicalowych scen Europy.

mat. autora

Jest pomysłodawcą i jednym z głównych wykonawców w widowisku z przebojami Queen “Rapsodia z Demonem“. Za kreację Jezusa w musicalu Webbera otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla Najlepszego Wokalisty Musicalowego roku 2018. Dzięki jego staraniom w Teatrze Rampa odbyła się polska prapremiera musicalu “Kobiety na skraju załamania nerwowego“. W widowisku muzycznym “Twist and Shout” z przebojami The Beatles gra rolę Sierżanta Peppera.

Występował również w Operze i Filharmonii Podlaskiej w musicalu “Upiór w Operze“. W 2014 roku wyreżyserował w Katowicach musical “Prześliczna Wiolonczelistka” (prapremiera polska) oparty na muzyce zespołu Skaldowie.

W ramach własnego projektu artystycznego BROADWAY W POLSCE stworzył m.in. widowisko Broadway Exclusive czyli fascynującą muzyczną podróż po historii światowego musicalu, prezentowaną w nowoczesnej formie, z udziałem znakomitych wykonawców.

W grudniu 2018 roku wyprodukował koncert “The Best of Broadway”, zapraszając największą postać w świecie musicalu Ramina Karimloo, z którym wystąpił podczas koncertu w Teatrze Polskim w Warszawie.

W Teatrze Muzycznym w Łodzi kreował rolę Jean Valjean w musicalu „Les Misérables” w reżyserii Zbigniewa Maciasa.

W pandemicznej rzeczywistości Wocial uruchomił cykl koncertów kameralnych AZYL by Broadway w Polsce z udziałem swoim oraz zaproszonych artystów musicalowych, takich jak Dorota Osińska, Edyta Krzemień, Emilia Klimczak, Maciek Pawlak. Koncerty pod patronatem ORFEO odbywają się prawie codziennie o godzinie 19.00 w Sali Klubowej Teatru Rampa w Warszawie. Szczegóły i bieżące informacje dotyczące działalności oraz repertuaru Azylu dostępne są na kanale Broadway w Polsce na Facebooku.

Tytuł oryginalny

Jakub Wocial - charyzmatyczny aktor musicalowy

Źródło:

orfeo.com.pl
Link do źródła

Wątki tematyczne