EN

1.07.2020, 10:00 Wersja do druku

Internet. Projekt "Schaeffer Puzzle Play 2020"

4 lipca odbędzie się wydarzenie online oparte na improwizacji inspirowanej partyturami Bogusława Schaeffera. Podczas projektu realizowanego w ramach "Kultury w sieci" aktorzy, tancerze i muzycy stworzą niepowtarzalny performance na żywo.

mat. organizatora

Wydarzenie Schaeffer Puzzle Play 2020 będzie transmitowane na żywo 4.07.2020 r. od godziny 19:00 na kanałach Facebook i Instagram Fundacji Aurea Porta oraz na platformie Vimeo - https://vimeo.com/432615302. Materiał będzie również dostępny przez pół roku na stronie Fundacji: www.aureaporta.eu


Miejsca, w których będą przebywali aktorzy i inni wykonawcy – dom, garaż, ogród, ulica, park – będą zaaranżowane zgodnie z przyjętą konwencją wokół osi dramaturgicznej projektu opartej na twórczości Bogusława Schaeffera. Struktura działania oparta jest na elemencie zaskoczenia, które będzie budowane na żywo w oparciu o założenia reżyserskie.


Każdy z aktorów w ustaleniu z reżyserem i w oparciu o rozpisany precyzyjnie scenariusz, odegra 5 różnych fragmentów - scen lub monologów - wybranych spośród dzieł Schaeffera, które posłużą jako materiał do aktorskiej improwizacji. Spektakl będzie rodzajem artystycznych puzzli układających się w całość w trakcie trwania akcji, która zajmie od 45 do 60 minut i zaangażuje aktorów, tancerzy i muzyków z różnych stron świata.


- To performance teatralno-filmowy, w którym znajdzie się wszystko to, co charakterystyczne dla Schaeffera: muzyka, teatr, grafika, taniec. Nieprzewidywalny, rozsypany jak partytury Schaeffera, jak puzzle, z których składany jest pełen obraz. Kształt będzie się rodził na oczach widzów. Aktorzy nie wiedzą, kiedy ich scena się pojawi, nie znają ani kolejności scen, ani niespodzianki, które każdy z nich przygotował dla partnerów w oparciu o indywidualne scenariusze. – mówi reżyser Maciej Sobociński i dodaje: Ważne, że będziemy nie tylko w Polce, ale też w Stanach, Paryżu, Holandii. Jednorazowy performance tworzy live, którego zapis będzie można zobaczyć potem przez pół roku.

- To performance teatralno-filmowy, w którym znajdzie się wszystko to, co charakterystyczne dla Schaeffera: muzyka, teatr, grafika, taniec. Nieprzewidywalny, rozsypany jak partytury Schaeffera, jak puzzle, z których składany jest pełen obraz. Kształt będzie się rodził na oczach widzów. Aktorzy nie wiedzą, kiedy ich scena się pojawi, nie znają ani kolejności scen, ani niespodzianki, które każdy z nich przygotował dla partnerów w oparciu o indywidualne scenariusze. - mówi reżyser Maciej Sobociński i dodaje: Ważne, że będziemy nie tylko w Polce, ale też w Stanach, Paryżu, Holandii. Jednorazowy performance tworzy live, którego zapis będzie można zobaczyć potem przez pół roku.

W wydarzeniu udział wezmą aktorzy i tancerze:

- Lidia Bogaczówna,

- Izabela Warykiewicz,

- Marcel Wiercichowski,

- Witold Jurewicz,

- Rita Bełdzikowska,

- Hania Wiadrowska (Paryż),

- Sean Palmer

oraz polscy i zagraniczni muzycy:

- Michał Urbaniak (Warszawa),

- Michael Patches Stewart (niespodzianka),

- Nathan Davis (Nowy Jork),

- Andy Ninvalle (Amsterdam),

- Marcin Wyrostek z zespołem Corazon (Katowice),

- Małe Instrumenty (Wrocław),

- Patryk Zakrocki,

- Janusz Radek,

- Nathan Davis (Nowy Jork).

mat. organizatora

Reżyser w pełnej dyskrecji przygotuje z każdym aktorem osobno jego 5 aktów do potencjalnego wykorzystania w trakcie spektaklu streamingu live. Aktorzy nie wiedząc wcześniej o tekstach i działaniach innych, będą reagowali na bieżąco w trakcie relacji na działania pozostałych twórców, co doda dramaturgii i urozmaici przebieg akcji, tworząc tym samym strukturę „tu i teraz”.

- Spektakl jest zaplanowany w taki sposób, że kompozycja zdaje się nie mieć końca, może się zapętlać, powtarzać, wprowadzać nowe postaci i wątki z zaskoczenia powodując zmienność i tym samym oddając w pełni ducha Schaefferowskiego świata. Ze scenariusza opartego na wcześniejszych założeniach reżyserskich dopiero w trakcie trwania livestreamingu odsłania się pełnia budowanego świata, uwidaczniając tym samym unikatowość projektu i niepowtarzalność każdego z przedstawień. – mówi Krystyna Gierłowska, producentka z Fundacji Aurea Porta, spiritus movens tego wydarzenia.

Schaeffer Puzzle Play 2020 jest obudowane występami na żywo muzyków budujących dramaturgię poprzez specjalnie przygotowane improwizacje nawiązujące do twórczości muzycznej Schaeffera – również zaskakujące i nieznane wcześniej pozostałym artystom. Oprawę graficzną stanowią grafiki realizowane w obrazie cyfrowym, inspirowane zapisami nutowymi oraz kolażami autorstwa Bogusława Schaeffera. Całość dopełni realizacja multimedialnej wystawy grafik artysty.

Projekt Schaeffer Puzzle Play 2020 jest finansowany z Programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

Prof. Bogusław Schaeffer (urodzony w 1929 r. we Lwowie, związany m.in. z Krakowem i Warszawą, zmarł niemalże miesiąc po swoich 90 urodzinach w 2019 r. w Salzburgu) był jednym z najbardziej wszechstronnych wśród polskich współczesnych twórców. Zajmował się muzyką, literaturą, filozofią, teatrem, sztukami plastycznymi oraz pedagogiką, publicystyką i reżyserią. Stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuki teatralne, grane z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji warto wymienić: 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Odtwórcami postaci Schaefferowskich dramatów byli znani polscy aktorzy, m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąckowiak. Muzyczne dzieła Schaeffera wielokrotnie inspirowały muzyków z całego świata prezentujących różne style muzyczne.

Dzięki niezwykłej różnorodności twórczej Bogusław Schaeffer zyskał miano Leonarda da Vinci XXI wieku. Mistrz wciąż jest bardziej znany za granicą niż w Polsce. Jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”. Jego pogląd na sztukę odzwierciedla się w autorskiej twórczości, również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta od ponad 10 lat archiwizuje, promuje i upowszechnia dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera, m.in. poprzez organizację Festiwalu Era Schaeffera. Odbyło się już XI. edycji Festiwalu, który narodził się Warszawie, ale gościnnie pojawia się nie tylko w innych polskich miastach, ale też za granicą np. w Paryżu, Madrycie czy Edynburgu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne