EN

23.10.2020, 18:30 Wersja do druku

Internet. "Początki" - pierwszy odcinek cyklu rozmów "Aktorzy/Seniorzy"

Inne aktualności

Aktorzy/ Seniorzy to cykl autorskich rozmów o teatrze z Seniorami i Seniorkami zawodu aktorskiego. Pisze autorka projektu - Lena Frankiewicz:

Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – doświadczenie, klasa, niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą szybko poczułam się w teatrze jak w domu. Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorami i Seniorkami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet "zakochaniu" lub jeśli ktoś woli- artystycznym zauroczeniu. Te spotkania owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl Aktorzy/ Seniorzy. Ze wszystkimi rozmówcami i rozmówczyniami (Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem) miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr- ich początki na scenie, największe przygody i najbadziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność, stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru.

Seniorzy i Seniorki opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl Aktorzy/ Seniorzy. Niemal wszystkich Artystów i Artystki udało się poza rozmowami nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało sie niezwykle poruszające– w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co - miejmy nadzieję - nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia, jakimi są bezpośrednia relacja scena/ widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu. Zapraszam na cykl Aktorzy/ Seniorzy . Premiera pierwszego z pięciu odcinków 23 października 2020 na kanale youtube Aktorzy/ Seniorzy, stronie Teatru Narodowego, ZASPu oraz SPATiFu – honorowych patronów projektu.

Scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz,
zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński, muzyka: Kamil Pater

Materiał dostępny na kanale youtube Aktorzy Seniorzy oraz na stronie Związku Artystów Scen Polskich- honorowego patrona projektu

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci"

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne