Jako dorośli zastanawiamy się, co zrobić, by wieść szczęśliwe życie. Bardzo często w natłoku obowiązków w niepamięć idą dziecięca radość, bujna wyobraźnia i pogoda ducha, które pozwalają spędzać z uśmiechem na ustach najmłodsze lata. A co, gdyby na zawsze pozostać dzieckiem? „Nigdy nie dorastaj” to hasło przewodnie superprodukcji Audioteki „Charlie i fabryka czekolady”, stworzonej na podstawie nowego tłumaczenia powieści autorstwa Michała Rusinka, w wyjątkowej formule audiomusicalu.
Inne aktualności
- Warszawa. Premiera „Il trionfo del Tempo e del Disinganno” Polskiej Opery Królewskiej – w piątek 03.04.2025 18:12
-
Warszawa. Charytatywna Wielkanoc w Teatrze Kamienica. Świąteczne spotkanie dla osób w kryzysie bezdomności już 9 kwietnia 03.04.2025 15:38
-
Warszawa. Zakończył się nabór scenariuszy do konkursu Teatru TV „Narracje nieobecne" 03.04.2025 15:07
- Kielce. Spektakl ,,Barbaricum” – 26 kwietnia w Kieleckim Teatrze Tańca 03.04.2025 13:46
-
Warszawa. HAS. Kroniki wyobraźni – retrospektywa Wojciecha Jerzego Hasa w Kinie Luna 03.04.2025 13:32
-
Wrocław. Teatr Pantomimy pojedzie na Międzynarodowy Festiwal Teatralny TheATRIUM 03.04.2025 12:55
- Łódź. Porozmawiajmy o przyrodzie, czyli „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci” 03.04.2025 12:36
-
Bielsko-Biała. Złote Maski: triumf Teatru Polskiego 03.04.2025 12:04
- Kraków. Teatr Variete pracuje nad nowym spektaklem. Premiera już wkrótce 03.04.2025 12:01
- Gdańsk. „Król Roger” Opery Bałtyckiej w Kłajpedzie 03.04.2025 11:19
-
Warszawa. „Ariadna na Naxos” w reż. Trelińskiego od 4 kwietnia w TW-ON 03.04.2025 11:05
- Poznań. Koncert Didi Hamper w Scenie na Piętrze 03.04.2025 10:54
- Toruń. Robert Poryziński laureatem teatralnej nagrody „Gazety Świętojańskiej” 03.04.2025 10:39
-
Wrocław. Nowy cykl teatralny w DCF 03.04.2025 10:23
Premierowa propozycja, dostępna już od 16 grudnia w aplikacji Audioteki, to prezentacja siły dziecięcych marzeń, ale też życiowych prawd i ponadczasowych wartości, takich jak dobroć, troska o innych czy skromność, szczególnie bliskich nam w czasie Świąt Bożego Narodzenia. „Charlie i fabryka czekolady” to przekaz dla całej rodziny “ubrany” w niezwykłe efekty dźwiękowe z gwiazdorską obsadą z udziałem Macieja Stuhra, Kasi Łaski i Marcina Dorocińskiego.
Roald Dahl swoją słynną powieść “Charlie i fabryka czekolady” napisał w 1964 roku. Książka szybko stała się bestsellerem, a jej przekaz nie stracił na aktualności od blisko 60 lat. Popularnością cieszy się także jej adaptacja filmowa. Po dziś dzień “Willy Wonka i fabryka czekolady” to pozycja chętnie oglądana przez dzieci i dorosłych, podobnie jak powstały w 2005 r. obraz Tima Burtona, w którym w szefa fabryki wcielił się Johnny Depp.
Książka, następnie film, a już wkrótce… audiomusical! Nowa odsłona historii Charliego, wydana przez Trefl Books w tłumaczeniu Michała Rusinka, zainspirowała Audiotekę do przypomnienia ważnego przekazu i przedstawienia jego perypetii w zupełnie nowej odsłonie - przy wykorzystaniu jedynie dźwięków! W produkcji reżyserii Grzegorza Drojewskiego usłyszymy głosy najlepszych polskich aktorów – w rolę Williego Wonki wcieli się Maciej Stuhr, Charlie ożyje dzięki Pawłowi Szymańskiemu z “The Voice Kids”, jego mamie głosu użyczy Kasia Łaska, a przez całą historię, w roli narratora, przeprowadzi nas Marcin Dorociński. W audiomusicalu usłyszymy także Mariana Opanię i Grażynę Barszczewską.
Na potrzeby superprodukcji „Charlie i fabryka czekolady” powstały także zupełnie nowe utwory muzyczne. Za muzykę odpowiadał kompozytor i gitarzysta Wojciech Błażejczyk.
- Staraliśmy się, żeby piosenki nie były przesadnie „dziecięce”, żeby nie było w nich infantylizmu - wspomina Błażejczyk. - Skorzystaliśmy z konwencji musicalowej, co było tym łatwiejsze, że mieliśmy na miejscu świetnych muzyków sesyjnych – sekcję rytmiczną i dętą, a także znakomitych wokalistów. Musieliśmy stworzyć muzyczne tło dla dwóch światów – pierwszy to ten bardziej przyziemny świat Charliego i otaczającej go biedy. Drugi to niesamowity świat fabryki pana Wonki, z początku nie tylko tajemniczy, ale też niepokojący.
Nowe spojrzenie na tę samą historię
Pięcioro uwielbiających czekoladę dzieci dostaje szansę wejścia do słynnej fabryki słodyczy, po której oprowadza je ekscentryczny właściciel, Willy Wonka. Wśród nich jest również tytułowy Charlie - ubogi chłopiec z przedmieścia. Co wydarzy się w trakcie wycieczki? Kim będzie pozostała czwórka dzieciaków? Jaką tajemnicę kryje Willy Wonka?
- Wonka to ekscentryk o nieograniczonej wyobraźni - twierdzi Grzegorz Drojewski, reżyser superprodukcji. - Jest szalony, nieprzewidywalny, ale przede wszystkim wesoły. Ma w sobie sporo z dziecka. Na wydobyciu właśnie tych cech skupiliśmy się z Maciejem Stuhrem. Jeśli porównywać naszą wersję do adaptacji filmowych, to bliżej nam raczej do pozytywnego Gene’a Wildera niż do mrocznego Johnny’ego Deppa.
- Świat jest piękny, ale jest też pełen pułapek i nieprzyjemnych niespodzianek - mówi Maciej Stuhr. - Myślę, że to dobrze, że są wspaniałe bajki, takie jak chociażby „Charlie i fabryka czekolady”, które pokazują, jakie niebezpieczeństwa mogą na nas czyhać i jak sobie z nimi radzić. Dzięki temu możemy z dziećmi rozmawiać nawet na bardzo trudne i poważne tematy, i przestrzegać je przed niebezpieczeństwem w sposób dla nich fajny i atrakcyjny.
Co współczesny odbiorca - ten młodszy lub starszy - odnajdzie dla siebie w superprodukcji Audioteki?
- „Charlie i fabryka czekolady” to opowieść o nagrodzie za dobre serce - przekonuje Grzegorz Drojewski, reżyser. - O tym, że prawdziwego szczęścia nie osiąga się skupiając się wyłącznie na sobie. Jest to możliwe dzięki silnym więziom rodzinnym, szczodrości i przyzwoitości. W dzisiejszych czasach osobisty sukces utożsamia się często z realizacją egoistycznych potrzeb, a tu mamy uniwersalny morał: najbardziej uszczęśliwia nas uszczęśliwianie innych. I to jest piękne.
Premiera audiomusicalu w Audiotece zaplanowana jest na 16 grudnia.