EN
23.06.2022, 16:26 Wersja do druku

Internet. „Anima. Powrót” - wyczekiwana kontynuacja kultowej superprodukcji Audioteki od dziś w aplikacji

Kilka dni po zniknięciu aspiranta Willera, zajmującego się sprawą zaginięć mieszkańców małej osady na Podlasiu, jego żonę budzi telefon w środku nocy. Co działo się z policjantem i kto lub co stoi za zniknięciem mieszkańców podlaskiej wsi? Łukasz Simlat powraca w roli głównej w wyczekiwanej, drugiej części kultowej „Animy” autorstwa Kingi Krzemińskiej. Superprodukcja w reżyserii Krzysztofa Komandera to pełna grozy i napięcia opowieść o sile tego, czego nie widzimy i czego boimy się najbardziej. „Anima.Powrót” dostępna w aplikacji Audioteki od 23 czerwca 2022 r.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

Mimo pozornego rozwiązania zagadki zniknięcia mieszkańców niewielkiej osady na Podlasiu, wokół sprawy rodzi się coraz więcej pytań, dzieją się niewytłumaczalne rzeczy, a zachowanie Jana Willera, aspiranta zajmującego się sprawą, tylko potęguje niepokój środowiska. Dlaczego Willer nie chce opowiadać o tym, czego doświadczył podczas swojego pobytu w lesie? Aspirant opiera się siłom, których nie rozumie i nie wie, że im dłużej będzie z nimi walczył, tym więcej może stracić…

Inspiracja Podlasiem

Po sukcesie pierwszej części „Animy” Kinga Krzemińska wraca z drugą odsłoną opowieści o tajemnicy zaginięć na podlaskiej wsi. Prace nad premierową historią autorka poprzedziła dogłębnym researchem dotyczącym komunikacji roślin i szamanizmu, mocno wyeksponowanych w najnowszej superprodukcji. Chcąc jeszcze lepiej poczuć i oddać charakter Podlasia przez jakiś czas mieszkała w jednej z tamtejszych wiosek.

Kilka odcinków drugiego sezonu pisałam w małej wiosce na Podlasiu, gdzie zimą znajomi udostępnili mi dom. Kiedy na cztery dni wysiadł tam prąd, cała moja rodzina i przyjaciele śmiali się, że skoro chciałam „Animę”, to ją mam w realu. To siedzenie na Podlasiu było bardzo inspirujące i mam nadzieję, że przeniosło się na większe nasycenie realiami tamtego regionu w drugim sezonie. Trzeba oczywiście wziąć poprawkę, że byłam tam w styczniu 2021 roku, więc jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu uchodźczego. Teraz ten region żyje zupełnie inaczej – mówi Kinga Krzemińska, autorka „Animy”.

Wyczekiwana superprodukcja

Najnowsza części „Animy” w reżyserii Krzysztofa Komendera to produkcja z udziałem najlepszych polskich głosów. Oprócz głównego bohatera, w którego wciela się Łukasz Simlat, pierwszoplanowe role należą do Filipa Pławiaka, Barbary Jonak, Anny Smołowik, Marii Pakulnis, a ponadto w produkcji usłyszeć można Antoniego Pawlickiego, Krystynę Czubównę, Mariana Opanię, Beatę Kawkę, Marię Maj i innych.

Zawsze istnieje ryzyko, że druga część będzie mniej ciekawa. Mam jednak wrażenie, że kontynuacja „Animy” jest dojrzalsza zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Kindze Krzemińskiej udało się wyjść poza wszystko to, co znamy z części pierwszej i stworzyć bardzo solidną i nieprzewidywalną historię w części drugiej. W trakcie nagrań, ale i przy postprodukcji zarówno mi, jak i całej ekipie realizatorskiej w składzie Kamil Sajewicz, Grzegorz Gutkowski, Piotr Szwajgier, Paweł Dudziak, bardzo zależało na tym, by, przy jednoczesnym zachowaniu tego, co dobre, spróbować opowiadać historię nieco innymi sposobami. Po przesłuchaniu całości czuję, że to się udało. Mamy więc do czynienia z nowymi bohaterami, nowym zestawem efektów dźwiękowych, a także jeszcze piękniej rozwijającą się muzyką - mówi Krzysztof Komander, reżyser “Animy”.

Oryginalną muzykę, tworzącą dramaturgię superprodukcji, skomponował, na potrzeby audiobooka, Wojciech Błażejczyk.

Samo pisanie drugiego sezonu było oczywiście czasochłonne, ale też miałam ogromne wsparcie od strony Krzyśka Komandera, reżysera „Animy”. Czytał każdy rozdział i przegadywaliśmy na bieżąco postaci i dialogi, chcąc dać słuchaczom coś, co będzie jeszcze lepszej jakości niż część pierwsza. Postawiłam sobie trochę za punkt honoru wzmocnić postaci kobiece i dać im większą decyzyjność i kompleksowość jednocześnie kontynuując podróż Willera do zupełnie innego rozumienia rzeczywistości – mówi autorka „Animy”. Mam nadzieję, że słuchacze będą mieli poczucie, że ich długie oczekiwanie nie poszło na marne – dodaje.

Pierwszy odcinek audioserialu dostępny będzie bezpłatnie w aplikacji Audioteki już od 20:00, 23.06.2022, kolejne będą pojawiać się w piątki w ramach abonamentu Audioteka Klub.

***

Kinga Krzemińska - scenarzystka, tłumaczka i script-doctor. Fachu uczyła się w New York Film Academy oraz na FAMU w Pradze czeskiej. Była czeladnikiem u najlepszych polskich reżyserów. Pracuje w Polsce, Czechach i Szwajcarii. Stawia literki od metra, barterem, jak również na zamówienie. Kiedy nie pracuje, podróżuje.

Krzysztof Komander - pochodzi ze Śląska, tam się kształcił na reżysera w katowickiej filmówce, tam został montażystą i stamtąd się wyprowadził, by robić karierę zawodową. W Warszawie do swoich umiejętności reżysersko montażowych dołączył pisarstwo i rolę producenta. Człowiek orkiestra, który liczy swoje kolejne zrealizowane projekty.

Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy - “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne