EN

23.03.2021, 17:42 Wersja do druku

Internet. 2. festiwal online YouTube Dni Kultury - od piątku

26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, rozpocznie się drugi festiwal online - YouTube Dni Kultury. Potrwa do 28 marca - poinformowała w poniedziałek PAP Martyna Tomczyk-Bagińska. Swoje prace udostępni ponad 30 teatrów, grup teatralnych i twórców.

Inne aktualności

Jak wyjaśniła Tomczyk-Bagińska, "dzięki współpracy z ponad 30 teatrami, grupami teatralnymi i twórcami, internauci przez trzy dni będą mogli oglądać premiery i archiwalne przedstawienia, operę, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady, m.in. z rektorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wojciechem Malajkatem".

"W ramach wydarzenia swoje treści udostępni ponad 30 teatrów, grup teatralnych i twórców, w tym: Teatr 21, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, stołeczne Teatr Montownia i Teatr Muzyczny Roma, Teatr Nowy w Poznaniu, warszawskie Och Teatr i Teatr Polonia, Opera Wrocławska, Teatr Papahema, Teatr Powszechny w Radomiu, Studio Buffo, warszawskie STUDIO teatrgaleria, Teatr Syrena oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Współczesny w Warszawie, Grupa Ad Hoc i Klub Komediowy" - czytamy w przesłanej informacji.

Zaznaczono, że premiery online "zaprezentują teatry i grupy teatralne, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu grantowego Cyfrowej Polski i YouTube: Teatr Capitol, Teatr Dziewiątka, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Mały w Tychach, Mumio, Teatr na Ostrowie we Wrocławiu, Grupa Teatralna Pingwiny, Grupa Teatralna Start oraz Teatr Ucieczkowy".

Zwrócono uwagę, że "internauci będą też mogli obejrzeć materiały specjalne na kanałach YouTube Karola Paciorka, Pauliny Mikuły, a także Tomasza Raczka".

Przypomniano, że "pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna wymusiła kolejną przerwę, wiele premier zostało przeniesionych lub ponownie odwołanych". "W oczekiwaniu na możliwość spotkań na żywo, teatry utrzymują kontakt z widzami online" - podkreślono.

"Już drugi raz mam unikalną możliwość pracy z polskimi teatrami nad ich obecnością w sieci i muszę przyznać, że obserwowanie transformacji z offline do online w tak ekspresowym tempie jest jednym z moich ulubionych doświadczeń zawodowych. Niezwykle cieszy mnie fakt, że z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru do festiwalu dołączyło 29 bardzo różnorodnych teatrów i grup teatralnych z całego kraju - dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji - i że internauci będą mogli obejrzeć dodatkowe materiały przygotowane przez Youtuberów" - powiedziała Country Manager YouTube Polska Małgorzata Krasowska, cytowana w przesłanej informacji.

"Moim marzeniem jest, aby jak najwięcej fanów sztuki znalazło w bogatym festiwalowym programie coś dla siebie i było jak najbliżej teatrów. Teatry na pewno to wsparcie będą odczuwać i, miejmy nadzieję, ułatwi im to przetrwać ciężki czas rozłąki z widzami" - dodała.

W programie 2. YouTube Dni Kultury widzowie będą mogli obejrzeć propozycje 29 teatrów i grup teatralnych z całej Polski. "Na wirtualnej scenie zagości różnorodność tematyki, stylu i formy. Będzie zarówno poważnie jak i śmiesznie, nostalgicznie oraz nowatorsko. Spektakle przedstawią wiele niesamowitych historii, sylwetki wybitnych ludzi, zmuszą do refleksji, ale i pozwolą odetchnąć od codzienności. Emocje do domów wprowadzą zarówno znani aktorzy polskich scen, jak i amatorzy" - napisano.

Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie: www.youtubednikultury.pl.

Zaznaczono, że "jedną z propozycji jest przedstawienie +Tisza be-Aw+ nagrodzonego niedawno Paszportem +Polityki+ Teatru 21". "Inspirowany tytułowym świętem performans przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej +eliminacją życia niewartego życia+. Osobiste doświadczenia aktorów, ponure dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu" - czytamy o przedstawieniu.

mat. organizatora

"Teatr Papahema postanowił wziąć na warsztat postać Marii Skłodowskiej-Curie, która podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Spektakl +Skłodowska. Radium Girl+ przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułach" - napisano o kolejnym spektaklu.

Wśród udostępnianych online sztuk znajdzie się też propozycja Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. "W spektaklu +Wałęsa w Kolonos+ na scenie spotyka się ok. 40 osób: Jerzy Stuhr, ekipa aktorska znana widzom Teatru Łaźnia Nowa z występu w +Konformiście 2029+, aktorzy-amatorzy w roli antycznego chóru, świadkowie historii, politycy. Twórcy snują wielonarracyjną opowieść na kanwie starożytnej tragedii +Edyp w Kolonos+. Interesuje ich archetyp przywódcy, figura lidera, którą odnajdują i w postaci mitologicznej, i w tej współczesnej, stojącej na rozstajach życia politycznego" - wyjaśniono.

Przypomniano, że Jerzego Stuhra "zobaczymy także w polskiej klasyce - sztuce +Na czworakach+, której nagranie Teatr Polonia postanowił na dłużej udostępnić internautom".

Podczas festiwalu będzie można także obejrzeć "fantazję online o premierze, która się nie odbyła, czyli +Fantazję o Ludwiczku+ z chórem końcowym do słów +Ody do radości+ Friedricha von Schillera, przygotowaną przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie".

"Polskie szlagiery filmowe i kabaretowe przypomni Studio Buffo w drugiej części spektaklu muzycznego +Tyle miłości+" - napisano. "Dla miłośników komedii i form rozrywkowych Teatr Capitol przygotował spektakl +Wykrywacz kłamstw+, w którym okazuje się, że zarówno kłamstwo, jak i chęć odkrycia prawdy mogą być upojnym narkotykiem zmieniającym się w truciznę" - dodano.

Wyjaśniono, że "internauci będą mogli również obejrzeć kilka dodatkowych materiałów przygotowanych specjalnie z okazji festiwalu YouTube Dni Kultury". Wśród nich będą m.in. wywiady Tomasza Raczka na jego kanale na YouTube z artystami i ludźmi teatru.

Zaznaczono, że "wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube". "Większość materiałów będzie dostępna przez 48 godzin od premiery. Spektakle instytucji, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu grantowego widzowie będą mogli oglądać przez 7 dni od premiery" - wyjaśniono.

Patronami honorowymi festiwalu są: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Cyfrowa Polska.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne