EN

25.01.2022, 14:30 Wersja do druku

Gorzów Wlkp. W filharmonii muzyczna podróż w czasy dwudziestolecia międzywojennego

Inne aktualności

Niezapomniane piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i Adama Astona złoża się na niedzielny (30 stycznia br.), okolicznościowy koncert w Filharmonii Gorzowskiej. Będzie on jednym z wydarzeń w ramach obchodzonego tego dnia w Gorzowie Wlkp. Dnia Pamięci i Pojednania.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska, podczas koncertu gorzowianie będą mieli okazje uczcić ten ważny dla miasta dzień przy dźwiękach muzyki dwudziestolecia międzywojennego.

„W tym roku zaprosimy na sentymentalne spotkanie z piosenką dwudziestolecia międzywojennego - epoki, w której piosenka, jak chyba już nigdy potem, najbardziej zbliżyła się do wielkiej sztuki. W kawiarniach przedwojennej Warszawy i Berlina rozbrzmiewały wówczas małe arcydzieła, które wzruszają i zachwycają swym pięknem do dziś” – powiedziała dyr. Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz.

W części artystycznej koncertu zabrzmią polskie szlagiery Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i Adama Astona oraz niemieckich artystów sprzeciwiających się dyktaturze narodowego socjalizmu: Kurta Weilla i Bertolda Brechta.

Na scenie wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Przemysława Fiugajskiego, a także znakomici soliści: Bożena Bujnicka (sopran) i Przemysław Borys (tenor).

Koncert pt. „Muzyka ci nie da zapomnieć” poprowadzi dziennikarz i recenzent muzyczny, związany z Programem I Polskiego Radia – Paweł Sztompke. Początek w niedzielę (30 stycznia br.), o godz. 17.

Obchodzony w Gorzowie Wlkp. 30 stycznia Dzień Pamięci i Pojednania to wydarzenie będące efektem wspólnej inicjatywy podjętej 27 lat temu przez władze samorządowe miasta i dawnych mieszkańców niemieckiego Landsberga (przedwojenna nazwa Gorzowa - PAP).

Mottem przewodnim święta jest wzajemne przypomnienie i zrozumienie historii, a także pielęgnowanie przyjaznych relacji pomiędzy obecnymi i dawnymi mieszkańcami miasta.

Tegoroczny program Dnia Pamięci i Pojednania został przygotowany z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń. Nie zabraknie jednak stałych elementów święta, takich jak złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów czy uderzenia w samo południe, w Dzwon Pokoju na placu Grunwaldzkim.

Źródło:

PAP