Inne aktualności
-
Rzeszów. Balet komiczny „Don Kichot” na zakończenie sezonu Filharmonii Podkarpackiej
25.06.2026 14:26
- Busko-Zdrój. Gwiazdy na Festiwalu im. Krystyny Jamroz 25.06.2026 14:14
- Kazimierz Dolny. Rozpoczął się 60. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych 25.06.2026 13:39
- Białystok. Powrót do rodzinnego miasta. Anna Romantowska na scenie Nie Teatru 25.06.2026 12:50
-
Lublin. Monumentalne widowisko plenerowe „Sen o Mieście” (13–17 sierpnia)
25.06.2026 12:43
-
Łomża. Rozpoczął się 39. Festiwal Teatralny „Walizka”
25.06.2026 12:31
-
Łódzkie. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”
25.06.2026 11:11
- Poznań. Ostatni spektakl „Dystansu” Tiago Rodriguesa i inauguracja koncertów na Malta Festival 25.06.2026 10:53
- Kraków. Lato teatralne w Teatrze Mumerus 25.06.2026 10:27
- Bydgoszcz. Opera Nova kończy sezon „Amerykaninem w Paryżu” 25.06.2026 10:18
- Poznań. Dziś premiera „Zdziśka” i spotkanie ze Zdzisławem Wardejnem w Teatrze Nowym 25.06.2026 10:10
-
Częstochowa. Rozpoczyna się V Festiwal im. Piotra Machalicy – pamięci Magdy Umer
25.06.2026 10:10
- Sopot. Premiera „Reniferka” Teatru Niedużego w klubokawiarni 3 Siostry 25.06.2026 09:56
- Łódź. Mistrzowska kameralistyka na otwarcie Letniej Akademii Muzyki 25.06.2026 09:49
Czasy, gdy pracowali w Teatrze Osterwy w Gorzowie do dziś wspomina wielu miłośników teatru. Właśnie ukazała się książka o teatrze Ireny i Tadeusza Byrskich.
Książka nosi tytuł „Teatr Ireny i Tadeusza Byrskich, czyli idea prowincji oswojonej w praktyce”. Powstała z przeredagowania pracy dyplomowej, którą napisała zmarła w kwietniu tego roku Weneta Puklicz-Pierzchała. Sześć lat temu była ona jednym z pierwszych absolwentów Akademii im. Jakuba z Paradyża.
We wtorek 20 września w Bibliotece Głównej akademii odbyła się promocja książki. Miejsce nie było przypadkowe. Od kilkunastu lat gorzowska uczelnia dysponuje archiwum Byrskich, w którym jest m.in. korespondencja Byrskich, m.in. z Czesławem Miłoszem, Witoldem Gombrowiczem czy Albertem Camusem.
Zaczęło się od przyjaźni
- Moja żona była dzieckiem chorowitym i bardzo lubiła chorować. Bo jak była lekko chora, to ojciec zabierał ją do teatru (Michał Puklicz był scenografem teatralnym - dop. red.) i ona tam uczestniczyła we wszystkich próbach, oglądała, rozmawiała... Tak narodziła się przyjaźń między panią Byrską, sześćdziesięciokilkuletnią już wtedy reżyserką a dziewczynką - kilkuletnią, później już kilkunastoletnią. One razem chodziły do kina, oglądały filmy katastroficzne, słuchały muzyki... To zostało jej chyba na całe życie - opowiadał podczas promocji książki Andrzej Pierzchała.