EN

31.08.2021, 13:53 Wersja do druku

Gniezno. Sezon 2021/22 w Teatrze Fredry

Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza na nowy sezon. Zapowiada się – jak zwykle w naszym Teatrze – ciekawie, inspirująco i mądrze. Planujemy cztery premiery na sezon 2020/21. Trzy z nich można określić mianem spotkań z wielką, klasyczną literaturą – jednak poddaną nowym interpretacjom łączącym dawne dzieła ze światem współczesnym. Jedna to projekt przygotowany specjalnie dla naszego Teatru i Zespołu.

fot. Dawid Stube / mat. teatru

Początek sezonu to wizyty na prestiżowych festiwalach z naszymi produkcjami z ubiegłego roku. Wrzesień zaczynamy od wizyty na Międzynarodowym Festiwalu Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie ze spektaklem „I tak nikt mi nie uwierzy" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina. Kilka dni później wyrusza w objazd festiwalowy „Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reżyserii Marcina Libera. Spektakl ten w Ogólnopolskim Konkursie „Klasyka żywa” zdobył nagrodę Jury za „odkrycie repertuarowe” i teraz prezentowany będzie w ramach Opolskiego Festiwalu Klasyka Polska. Kolejny festiwal, na jakim prezentowany będzie spektakl Libera, to Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny.  Na wszystkich z nich Teatr Fredry wystąpi obok najważniejszych polskich scen.

Pracowity wrzesień, poza festiwalami, przyniesie także ostatnie przygotowania do pierwszej premiery w tym sezonie - 9 października zapraszamy na „Lalkę” według powieści Bolesława Prusa w reżyserii Radosława Rychcika. Reżyser odczytuje tę wspaniałą powieść poprzez wnikliwą lekturę eseju „Lalka i perła” Olgi Tokarczuk.

Ten trop spotkań z klasyczną literaturą kontynuować będzie wiosenna premiera „Małego Księcia” wg Antoine'a Saint-Exuperiego w adaptacji i reżyserii Węgra Balinta Szilagyi'ego. Szilagyi z wykształcenia jest reżyserem teatru lalek, zebrał także doświadczenia w reżyserii oper, cieszymy się, że nasz kolejny po dłuższej przerwie spektakl dla dzieci, przygotuje twórca z tak wszechstronnym doświadczeniem. Premierą tego młodego artysty wracamy do cyklu Rezydencji Artystycznych zawieszonych przez dwa ostatnie sezony z powodu pandemii.
W czerwcu czeka nas natomiast premiera „Cierpień młodego Wertera” na motywach powieści Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Marii Spiss. Będzie ona częścią projektu edukacyjnego dotyczącego współczesnej plagi samobójstw wśród młodych ludzi. Spektakl, korzystając z osiemnastowiecznej literatury, poruszać będzie aktualne problemy społeczne.

Bardzo cieszy nas, że zaledwie po sezonie przerwy wracają do nas Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin. Poprzedni, przygotowany przez nich w naszym Teatrze spektakl „I tak nikt mi nie uwierzy” cieszy się nie tylko zainteresowaniem krytyki, ale także widzów. Podobnie jak w przypadku tego spektaklu nowa premiera, która będzie miała miejsce na początku roku, powstanie we współpracy z naszym zespołem i zostanie napisana dla naszych aktorów. Duet ponownie podejmie aktualną tematykę kobiecą i jesteśmy przekonani, że nikogo nie zostawi obojętnym.

Podobnie jak w latach ubiegłych nowym premierom i prezentacjom spektakli towarzyszyć będą działania pedagogiczne i akcje społeczne.  Na pierwszą z nich zapraszamy na plac przed Teatrem 3 października – będzie to drugi już Dzień Zwierząt u Fredry. We wrześniu ruszają cykliczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych Strefa Wolnej Głowy prowadzone przez naszą pedagog – aktorkę Katarzynę Pawłowską.

Liczymy na to, że dzięki masowej akcji szczepień ten sezon odbędzie się już bez przerw, zamrożeń i przy minimalnych obostrzeniach, bo wszyscy – i my, i Państwo na to zasłużyliśmy.
Zapraszamy do Fredry!Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne