EN
09.10.2021, 08:00 Wersja do druku

Gniezno. Dziś premiera "Lalki" w reż. Radosława Rychcika

Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 9 października na swoją najnowszą premierę „Lalkę” Bolesława Prusa w adaptacji i reżyserii Radosława Rychcika.

fot. Dawid Stube / mat. teatru

Inne aktualności

Powieść Bolesława Prusa, czołowe dzieło epoki pozytywizmu, postrzegana jest jako analiza polskiego społeczeństwa u schyłku XIX wieku. Jednak Rychcik przygląda się jej jako utworowi o niespełnionej miłości kupca w średnim wieku do młodej arystokratki. To właśnie uczucie jest siłą napędową działań głównego bohatera. Bez miłości do Izabeli nie byłoby wyprawy Wokulskiego na Bałkany i do Paryża, rozbudowy sklepu, spółki handlowej, marzeń o pracy naukowej, spotkania z Geistem, planów społecznych, ani praktykowanego miłosierdzia.

Ewolucja miłości Wokulskiego do Łęckiej jest równocześnie procesem „stawania się” - wyzwolenia z niewoli, jaką jest uczucie do Izabeli. To proces bolesny, ale równocześnie niezbędny do tego, by Wokulski odkrył, czego naprawdę pragnie i kim naprawdę jest. Czy jednak uda mu się zaakceptować siebie realnego, a nie wyobrażonego?

adaptacja, reżyseria – Radosław Rychcik
scenografia, kostiumy, światła – Łukasz Błażejewski
muzyka – Michał Lis
choreografia – Jakub Lewandowski
występują: Kamila Banasiak, Zuzanna Czerniejewska-Stube, Pola Dębkowska (gościnnie), Paweł Dobek, Bogdan Ferenc, Maciej Hanczewski (gościnnie), Maciej Hązła, Katarzyna Kalinowska, Wojciech Kalinowski, Michał Karczewski, Roland Nowak, Martyna Rozwadowska, Iwona Sapa, Wojciech Siedlecki, Joanna Żurawska.
premiera: 9 października 2021

Źródło:

Materiał nadesłany