EN

17.04.2021, 08:24 Wersja do druku

Gdynia. Premiera "Prawieku i innych czasów" w Teatrze Miejskim w maju

Teatr Miejski w Gdyni wystawi sztukę opartą na powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy". Reżyserem spektaklu i autorem teatralnej adaptacji jest Jacek Bała. Premiera, jeżeli warunki epidemiologiczne pozwolą, odbędzie się 7 maja.

fot. mat. teatru

W piątek odbyła się próba medialna przedstawienia. Pierwsze próby do spektaklu rozpoczęły się w połowie grudnia ub. roku.

"Nie jestem krytykiem literackim, tylko zwykłym czytelnikiem i z tej perspektywy to właśnie +Prawiek i inne czasy+ jest moją ulubioną książką Olgi Tokarczuk. Jacek Bała podjął się karkołomnego zadania adaptacji tej powieści. Koncepcja zostało bardzo dobrze przyjęta przez autorkę. Uznaliśmy wspólnie, że spektakl jest gotowy - w sobotę mamy wewnętrzny pokaz w teatrze, mając jednocześnie nadzieję, że w piątek 7 maja będzie możliwa premiera dla publiczności" - powiedział dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni i reżyser Krzysztof Babicki.

Jacek Bała wyznał, że czytając ok. 20 lat temu "Prawiek i inne czasy" był pod ogromny wrażeniem tej lektury. "Jest to dla mnie powieść niezwykle ważna z powodu wyznaczenia granic świata i taki rodzaj energii duchowej, który jest mi bliski. Takiego czułego i łagodnego spojrzenia na człowieka, nawet tego uznawanego za zbrodniarza i zwyrodnialca. Tokarczuk stara się wszędzie znaleźć dobro i to się jej udaje. Urzeka mnie ta pogoda ducha nawet, kiedy się opowiada o najczarniejszych historiach. I jest jeszcze ten element nadprzyrodzony, w który sposób nienachalny, humorystyczny często sposób przeplata się z tym, co jest tak głęboko ludzkie" - mówił reżyser, który w spektaklu wystąpi też jako aktor w rolach Archanioła Gabriela i rabina.

W spektaklu wykorzystane zostaną m.in. instrumenty etniczne i egzotyczne takie jak sopiłka, duduk, kalimba i drumla.

Funkcję narratorów w przedstawieniu pełni czterech archaniołów. "I te narracje w dużej mierze są muzyczne, śpiewamy często na sposób etniczny. W żartobliwy sposób można nazwać to nawet musicalem, ponieważ jest muzyka i śpiew na żywo. Zależało nam na tym, aby poprzez muzykę oddać siłę przyrody i emocji" - powiedział Bała.

"Jest to saga trzech rodzin Popielskich, Boskich i Niebieskich, których losy przeplatają się ze sobą w bardzo konkretny, często dramatyczny sposób. Starałem się tak opowiedzieć tę historię, która jest w dużej mierze metafizyczna, żeby jednocześnie było to mocno dramaturgiczne. Aby sztuki nie pozbawić metafizyki dlatego uczyniłem narratorem archaniołów. W książce pojawiają się one na początku, a potem znikają i gdzieś są niewidzialne – na scenie zaś są przez cały czas, towarzyszą rodzinom we wszystkich najważniejsze wydarzenia" - wyjaśnił reżyser.

Zdaniem Piotra Michalskiego, który zagra w spektaklu postać dziedzica Popielskiego, przemieszanie w powieści Tokarczuk świata realnego z metafizycznym to "najciekawsze zadanie" dla aktora. "Przyznaję szczerze, że nie czytałem wcześniej Tokarczuk. Przeczytałem +Prawiek i inne czasy+, a właściwie połknąłem tę książkę jednym tchem. To fantastyczna literatura, ale też fantastyczny materiał dla teatru, stwarza wielkie pole do popisu dla wszystkich twórców spektaklu" - ocenił Michalski.

Akcja powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 1996 r., rozpoczyna się przed I wojną światową, a kończy się w latach 70. XX wieku i opowiada losy bohaterów zamieszkujących tytułowy Prawiek. Scenografię i kostiumy do "Prawieku i innych czasów" przygotowała Hanna Szymczak, a muzykę skomponował Sambor Dudziński.

Jacek Bała urodził się 18 grudnia 1982 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Lalkarski PWST w Krakowie (filia we Wrocławiu) oraz Wydział Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Jest autorem wielu spektakli teatralnych m.in. "Fragmentu nieistniejącego świata" według książki "Zapiski z nocnych dyżurów" Jacka Baczaka (Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu), "Ostatnie tango w Paryżu", adaptacja książki Roberta Alleya oraz filmu Bernardo Bertolucciego (Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach), "Proces" według Franza Kafki (Teatr Polski w Bielsku-Białej).

W Teatrze Miejskim w Gdyni Bała wyreżyserował wcześniej "Amadeusza" Petera Shaffera, "Balladynę" Juliusza Słowackiego oraz "Mistrza i Małgorzatę", według Michaiła Bułhakowa.

Źródło:

PAP