EN

25.05.2021, 10:56 Wersja do druku

Gdynia. Premiera "Maski" Stanisława Lema w Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna zaprasza  12 czerwca o godz. 19 na premierę "Maski" Stanisława Lema w adaptacji i reżyserii Ewy Ignaczak. Spektakl jest jednym z czterech przedstawień powstających w oparciu o dzieła Stanisława Lema w ramach projektu „2021: Odyseja Lemowska”.

fot. mat. teatru

To fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu!
Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja.

Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości, nagłe pojawienie się ludzkich uczuć i walkę z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty.
Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?

Spektakl "Maska" Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom?
Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

fot. Bogna Kociumbas

Spektakl „Maska” w reżyserii Ewy Ignaczak powstał w ramach projektu „2021 Odyseja Lemowska”.

Więcej o projekcie:

Podróże w czasie i między jawą oraz snem, rozmowy z intrygującym androidem i szansa na potwierdzenie (lub zaprzeczenie) człowieczeństwa mężczyzny, którego ciało składa się wyłącznie z protez. Teatr Gdynia Główna zaprosi widzów do aktywnego udziału w wizjonerskich światach Stanisława Lema. W ramach projektu "2021 Odyseja Lemowska" na gdyńskich ulicach pojawią się w lipcu cztery teatralne adaptacje prozy tego słynnego polskiego pisarza. Projekt stanie się częścią narodowej akcji #ROKLema i zaskoczy publiczność wyjątkowo błyskotliwymi i aktualnymi wątkami prozy Lema. Spektakle udowodnią również, że w rzeczywistości pandemicznej próby przewidzenia przyszłości stają się szczególnie cenne.

Więcej o twórcach:

Małgorzata Polakowska – aktorka Teatru Gdynia Główna. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją zobaczyć w spektaklach: „Burmistrz”,„Od Wesela do Wesela”, "Tchórz! …dważna tragikomedia ", "Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku", " Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec". Koordynatorka i animatorka projektów społeczno-kulturalnych w Stowarzyszeniu „FEERIA” i Fundacji „Klinika Kultury”.

Jacek Panek - członek Stowarzyszenia Artystyczno- Społecznego Feeria. Magister Pedagogiki oraz absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył Południowobałtycką Akademię Teatru Niezależnego (BAIT) oraz Akademię Teatru Alternatywnego, realizowaną przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Brał udział w przedsięwzięciach teatralnych i projektach Teatru Gdynia Główna, Teatru Czarny Kwadrat oraz Teatru Znak. W latach 2013-2019 pracował jako instruktor teatralny dla grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych w Gdańskiej Szkole Artystycznej. W latach 2019- 2020 pracował jako instruktor teatralny w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku. Od 2016 roku współtworzy spektakle Teatru Forum prezentowane w Teatrze Gdynia Główna, Gdańskiej Szkole Artystycznej i Zakładzie Kulturalnym, a także tworzy i realizuje projekty Stowarzyszenia Feeria.

Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.



Źródło:

Materiał nadesłany