EN
18.08.2022, 13:26 Wersja do druku

Gdańsk. Zmarł prof. Włodzimierz Łajming, malarz współtwórca Teatru „Co To”

Inne aktualności

Zmarł profesor profesor Władzimierz Łajming - malarz i rysownik, jeden z twórców słynnych gdańskich teatrów studenckich w czasach odwilży.

Prof. Włodzimierz Łajming zmarł w środę, 17 sierpnia, w wieku 89 lat. Malarz i rysownik, przez wiele lat był związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku współtworzył także Studencki Teatr Pantomimy Rąk i Przedmiotów „Co To".  

Z Tczewa do Gdańska

Włodzimierz Łajming urodził się w 1933 roku w Tczewie. Był synem Mikołaja Łajminga, emigranta z Rosji, oraz kaszubskiej pisarki Anny (z domu Żmudy-Trzebiatowskiej). Po zakończeniu II wojny światowej mieszkał w Słupsku, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie i gdańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Dyplom uzyskał w pracowni profesora Juliusza Studnickiego.

Na swojej macierzystej uczelni prof. Łajming był prodziekanem i dziekanem Wydziału Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, prorektorem ds. studenckich oraz kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku.

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Gdańsku i Szczecinie, w Muzeach Okręgowych w Lęborku i Słupsku, w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach, Muzeum w Wieliczce i w siedzibie Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, a także w licznych kolekcjach prywatnych.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Zmarł prof. Włodzimierz Łajming, malarz i rysownik, współtwórca teatru Co To

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

dor

Data publikacji oryginału:

18.08.2022