EN
18.08.2022, 10:23 Wersja do druku

Odnaleziono niemy film z kaliską aktorką Zofią Koreywo

Została ochrzczona 16 czerwca 1910 r. w Kaliszu, w metryce   podano tylko datę jej urodzenia - 22   lutego 1907 r. - a miejscem był zapewne Opatówek, bowiem rodzice z czworgiem jej starszego rodzeństwa tam wówczas mieszkali; ojciec, Bronisław Jan (1873-1926), administrował  budową pałacu przemysłowca Karola Schlossera w Opatówku, prócz tego w 1905 r. został naczelnikiem tamtejszej Ochotniczej Straży Ogniowej, dwa lata później założył w remizie bibliotekę polską z czytelnią i przez rok nią kierował do czasu, kiedy otrzymał stanowisko głównego księgowego w kaliskim Syndykacie Rolniczym. Wtedy zamieszkali w Kaliszu; matka,  Anna Bolesława z Wolskich (1876-1937).

Cztery lata I wojny światowej Zofia spędziła z rodziną w Gruzji. Po powrocie do kraju już w Gimnazjum matematyczno-przyrodniczym im. Anny Jagiellonki w Kaliszu jako uczennica występowała w szkolnych przedstawieniach i zachwycała urodą, o której pisano: „Oczy śliczne, zielono-szare, błyszczące, cera bajecznie świeża o połysku i barwie kości słoniowej ".  Poproszono, by pozowała do obrazu Madonny w kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu.
Po maturze w 1926 roku rozpoczęła studia romanistyczne na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Dwa lata później, gdy wytwórnia filmowa za pośrednictwem tygodnika „Kino" szukała młodych talentów, wysłała swoje zdjęcie do redakcji. Ponieważ wzbudziła zainteresowanie filmowców, przerwała studia i przeniosła się do Warszawy. Rozpoczęła pracę jako urzędniczka w Polskiej Kasie Oszczędności, a naukę aktorstwa w Studiu Filmowym Konstantego Meglickiego, aktora i reżysera.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Odnaleziono niemy film z kaliską aktorką Zofią Koreywo

Źródło:

Życie Kalisza nr 32

Autor:

Joanna Prosińska-Giersz

Data publikacji oryginału:

10.08.2022