Oto oni:
ZŁOTY YORICK
„Burza. Regulamin wyspy”, reż. Katarzyny Minkowskiej, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu za ważny i artystycznie znaczący głos w toczącej się dyskusji na temat dynamiki i struktur władzy w teatrze.
“Twórcy i twórczynie bardzo sprawnie uwspółcześnili dramat Szekspira, zachowując jego strukturę oraz uniwersalność. Dramat pozostał poruszającą opowieścią o narcyzmie, uprzywilejowaniu, zachłanności, przekraczaniu granic, buncie i przebaczeniu.” – napisało w uzasadnieniu Jury festiwalu.
Zwycięski teatr otrzymał statuetkę Złotego Yoricka i nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł ufundowaną przez Partnera Konkursu Bank Pekao S.A.
SzekspirOFF
Statuetkę i nagrodę główną w wysokości 15 000 zł ufundowaną przez Partnera Konkursu ASTE otrzymuje „To bitch or not to bitch” – Hertz Haus.
Nagrodę przyznano za innowacyjne podejście do twórczości Szekspira na poziomie treści (wybór poematu ,,Gwałt na Lukrecji”) i formy przedstawienia.
W werdykcie podkreślono oryginalne podejście do tematu gwałtu, bez sięgania po bezpośrednie reprezentacje przemocy, skupienie się na śladach, jakie gwałt pozostawia na kobiecym ciele i kobiecej psychice oraz na opiece nad skrzywdzonym ciałem.
NOWY YORICK
Statuetkę otrzymuje „Ekspedycja »Burza«” w reżyserii Alexandra Dulaka, (wybór Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie). Spektakl został nagrodzony za wykreowanie na scenie wyrazistego, zapadającego w pamięć obrazu samotności i bólu agonii przy minimalistycznym wykorzystaniu narzędzi teatralnych.
Nagroda Dziennikarzy
„Burza. Regulamin wyspy”, reż. Katarzyny Minkowskiej, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Za wpisanie w strukturę utworu Szekspira współczesnej opowieści, gorzkiej i czułej zarazem, o tym, jak żegnamy starych mistrzów i z podniesionym żaglem wypływamy w nieznane.
Członkowie jury postanowili również wyróżnić spektakle: „Makbet” reż. Paweł Palcat, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie oraz „To bitch or not to bitch” – Hertz Haus.
Nagroda Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego „Księga Prospera”
Nagrodę przyznano spektaklowi “Ofelia. Studium przedmiotu” – Kaczmarek / Pi Pa Piwosz / Romanova za porywające emocjonalnie i pogłębione intelektualnie odczytanie “Hamleta” po zdjęciu z niego horacjańskiego filtru oraz za wyrafinowaną formalnie opowieść, w której woda i karafki mają moc ilustrowania walki o władzę.
Księga Prospera to nagroda przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Szekspirowskie za najciekawsze sceniczne odczytanie utworów Williama Szekspira.
Serdecznie gratulujemy.