EN

4.11.2020, 09:38 Wersja do druku

Gdańsk. Tramwaj im. Cybulskiego

Inne aktualności

Tramwaj jeżdżący po Gdańsku z nazwiskiem Cybulskiego na burcie pewnie ucieszyłby aktora bardziej niż niejeden pomnik.

Zbigniew Cybulski został 56. patronem gdańskiego tramwaju. Data uroczystości nadania imienia gdańskiemu tramwajowi nie jest przypadkowa. Gdyby wybitny aktor żył, to 3 listopada obchodziłby 93. urodziny.

Zbigniew Cybulski. Związki z Gdańskiem

- Zbigniew Cybulski, nietuzinkowa postać polskiej kultury, dołącza do grona patronów naszych tramwajów – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańsk ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Cybulski w czasie wojny stracił dwa domy. Jeden w Kniażu na Pokuciu, na terenach dzisiejszej Ukrainy, gdzie się urodził i gdzie majątek mieli jego dziadkowie. To była jego Arkadia, spędził w niej dużą część dzieciństwa. Drugi dom był w Warszawie, na nowo wybudowanym, nowoczesnym osiedlu Żoliborz - tutaj mieszkał z ojcem, urzędnikiem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i matką, która pracowała w domu zajmując się dwójką synów.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Zbigniew Cybulski ma swój tramwaj w Gdańsku. Pojazd już wozi pasażerów

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.