EN

28.09.2023, 17:21 Wersja do druku

Gdańsk. Teatr w Blokowisku i Gdański Archipelag Kultury zainaugurował sezon teatralny

25.09 zaprezentowaliśmy dwukrotnie przedstawienie „Nieosobni” Teatru Malabar Hotel. Pokazy w ramach cyklu Teatr w Blokowisku były możliwe dzięki dofinansowaniu ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programu OFF Polska.

„Nieosobni” / fot. Krzysztof Bieliński / mat. teatru

Po spektaklu o 13:00 odbyła się rozmowa z artystami, którą poprowadziła Wiktoria Bronk, absolwentka Wiedzy o teatrze UG oraz spotkanie prasowe, w którym uczestniczyli dziennikarze, środowisko akademickie UG, artyści współpracujący z Plamą oraz pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury. Na spotkaniu opowiedzieliśmy o naszych dotychczasowych działaniach teatralnych.

Idee Teatru w Blokowisku działającego w ramach Gdańskiego Archipelagu Kultury:
- Miejsce otwarte dla artystów niezależnych i grup offowych.
- Inicjujemy współprace ze studentami UG i AT w Warszawie.
- Miejsce dostępne ekonomicznie - tanie bilety na wydarzenia teatralne (najdroższe bilety na premiery kosztują 30 zł, na spektakle dla dzieci 15 zł).
- Miejsce dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami (brak progów - komfortowy wjazd dla wózków, pętla indukcyjna).
- Miejsce dobrze skomunikowane z miastem (3 minuty od stacji SKM Gdańsk Zaspa).
- Wypełniamy lukę w ofercie teatralnej Gdańska jakościowymi międzypokoleniowymi spektaklami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dbając o relacje międzypokoleniowe i sąsiedzkie.

W sezonie 2023/2024 zaprosimy na dwie autorskie premiery Pauliny Eryki Masy, które realizujemy dzięki pozyskanym przez artystkę stypendiom artystycznym miasta Gdańska oraz marszałka województwa pomorskiego. Będą to: 16.10 „W mojej ojczyźnie jedynym hymnem są krople łez” oraz 27.11 „Delta Wenus”. Paulina Masa to gdańska artystka, tłumaczka, dramatopisarka. Październikową premierą zadebiutuje jako reżyserka pełnowymiarowej realizacji teatralnej.

W pierwszych dwóch dniach października odbędzie się minishowcase naszych produkcji własnych: 1.10 o 19:00 zostanie zagrana „Supernova Live”, 2.10 o 19:00 „Smutek & Melancholia”. Na oba przedstawienia wstęp jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu ze środków Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują rezerwacje. 9.11 zapraszamy do rezerwacji nauczycieli i grupy zorganizowane na „Supernovą Live” – spektakl i warsztat teatralno-kryminalny dla szkół ponadpodstawowych w ramach gdańskiego programu Edukacja do Kultury. Koszt udziału to 20zł/os., natomiast nauczyciele bezpłatnie. Rezerwacje mailowe: tomasz.kaczorowski@gak.gda.pl

Do repertuaru wróci również uwielbiany przez widzów spektakl dla dzieci powyżej 3. roku życia i bliskich im dorosłych „Hop w kosmos!” – 8.10 oraz 26.11 o 17:00. Inicjujemy również współpracę z Galerią Przymorze, gdzie „Hop w kosmos” zostanie zaprezentowane dwukrotnie 4.10.

6.11 listopada o 19:00 pokażemy gościnnie spektakl „Słoiki” Teatru Pneumatycznego z Augustowa w ramach współpracy z Kołem Naukowym Teatrologów Brikolaż na Uniwersytecie Gdańskich. Po przedstawieniu rozmowę z artystami poprowadzi Elio Słomiński, student Wiedzy o teatrze UG.

Ponadto planujemy kontynuowanie współpracy z białostocką filią Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie a także jesteśmy w trakcie poszukiwań jakościowych propozycji dla dzieci.

Ponadto spektakle Teatru w Blokowisku zostały zaproszone do prezentacji na festiwalach i do gościnnych pokazów na: Festiwalu Debiutów w Monodramie „Strzała Północy” w Koszalinie („Smutek&Melancholia”), w Teatrze Rondo w Słupsku („Supernova Live”), w teatrze KTO w Krakowie („Hop w Kosmos!”).

Współpracujemy również merytorycznie z Windą GAK przy nowej formule Windowiska. Festiwal Windowisko, pozostając Festiwalem Sztuk Autorskich zmienia formułę na dwuetapową, której główną częścią jest konkurs dramaturgiczny. Druga część festiwalu to realizacja nagrodzonego tekstu. Winda - Gdański Archipelag Kultury ogłosiła właśnie „Konkurs na scenariusz teatralny Miasto Równości w ramach festiwalu „Windowisko 2023. Celem Festiwalu jest stymulowanie nowych trendów we współczesnej polskiej dramaturgii i teatrze offowym, pozyskanie nowych jakościowych tekstów dla małej formy teatralnej, promocja GAK-u i Gdańska jako miejsc sprzyjających artystom i twórcom kultury, a także miejsca gdzie szanuje się godność i równo traktuje każdego człowieka. Prace konkursowe, scenariusze małych form teatralnych powinny być nadesłane na adres: winda@gak.gda.pl z dopiskiem WINDOWISKO 2023 do dnia 30 listopada 2023 r. Ich tematyka związana ma być z problematyki równości i poszanowania dla różnorodności. Szczegóły: https://gak.gda.pl/windowisko-2023/

Do zobaczenia na wydarzeniach cyklu Teatr w Blokowisku w GAK Plama przy ul. Pilotów 11 w na gdańskiej Zaspie!

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami: https://gak.gda.pl/teatr-w-blokowisku/

Źródło:

Materiał nadesłany

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych.