EN

27.09.2021, 08:53 Wersja do druku

Gdańsk. Sukces zespołu Teatru Wybrzeże w Opolu

Z ogromną radością informujemy, że jury 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych przyznało Nagrodę dla Zespołu Aktorskiego zespołowi Teatru Wybrzeże „za uruchomienie mechanizmu zabawy” w spektaklu ZACZAROWANA KRÓLEWNA Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki. Laureatom serdecznie gratulujemy!

fot. mat. teatru

O SPEKTAKLU

Historia stara jak świat: Królewna kłuje się w palec wrzecionem. Dopełnia się klątwa złej wiedźmy. Królestwo pogrąża się w letargu, dwór zapada w sen a zamkowe mury porastają gęste krzewy dzikich róż. Każdy, kto zbliży się do zamku ginie w niewyjaśnionych okolicznościach (niektórzy twierdzą, że nie bez udziału podstępnych pułapek i wrednych zaklęć niejakiej Huli Babuli). Czy kiedyś w końcu zjawi się śmiałek zdolny oprzeć się czarom wiedźmy i pocałunkiem przerwie stuletni sen? Zło dołoży wszelkich starań, by zniweczyć wysiłki pretendentów do ręki królewny. A ma po temu bogate środki: dzikie bestie, leśne smoki, księżycowe krasnoludki... Ale i Dobro nie będzie stało z założonymi rękami czekając na upragniony Happy End. Zaklęty Kot i królewski sługa, Palipieca, nie odstąpią ni na krok bohatera o imieniu Staszek w jego trudach. Odwaga, spryt i wrażliwe serce będą im orężem. Droga śmiałka do upragnionego celu, jak to w bajkach bywa, będzie kręta i wyboista. Wieść będzie przez mroczne gęstwiny puszczy Huli Babuli, szemrane zaułki krakowskiego rynku, aż po odległe kratery srebrnego globu...

„Michał Derlatka świetnie wkomponował bajkę Artura Oppmana i jej archaiczne już słownictwo we współczesną, błyskotliwą, bardzo dynamiczną inscenizację. [...] Spektakl Michała Derlatki ma rozmach i finezję, pełen jest pomysłowych rozwiązań scenicznych, ale zachowuje też wymiar zabawy formą i grą aktorską.[...] Teatr Wybrzeże ma więc kolejną po ARABELI sprzed kilku lat doskonałą, dynamiczną bajkę, która porywa młodych widzów.”

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Artur Oppman
ZACZAROWANA KRÓLEWNA
Adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
Scenografia i kostiumy: Michał Dracz
Udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska
Ruch sceniczny: Wioleta Fiuk
Asystent reżysera: Maciej Konopiński
Inspicjent: Jerzy Kosiła
Sufler: Weronika Mathes

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak (Królowa, Twardowska, Wąż, Płowa Łapka, Gwiazda Poranna, Stara Baba, Pijak, Kosmiczny Krasnoludek, Chochlik), Katarzyna Z. Michalska (Królewna, Wiewiórka, Szarak, Królewic, Piernikarka, Chochlik), Małgorzata Oracz (Hulababula, Dobrotka, Migdalina, Gwiazda Wieczorna, Pijak, Kosmiczny krasnoludek, Chochlik, Przekupka Krakowska), Jerzy Gorzko (Lirnik, Twardowski, Sowizdrzał, Dziadek Kościany, Długi Ogon, Smok, Pisarz), Michał Jaros (Kot i Pieszczotek), Maciej Konopiński (Palipieca), Piotr Łukawski (Król, Rycerz, Dworzanin, Chłop, Wilk, Walek, Pająk), Marcin Miodek (Organista, Dworzanin, Niedźwiedź, Kosmyczek, Bziczek, Szarlatan, Żak, Chochlik), Jakub Nosiadek (Staszek, Dworzanin, Migdal, Kuglarz, Doktor, Żak, Chochlik).

Premiera: 9 lutego 2019 roku w Starej Aptece
Czas: 1 godzina 45 minut (jedna przerwa)

Spektakl zalecany dla widzów od szóstego roku życia

Źródło:

Materiał nadesłany