EN

5.12.2024, 14:51 Wersja do druku

Gdańsk. Ruszyły próby do dwóch premier w Teatrze Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże trwają intensywne próby do dwóch premierowych spektakli: klasycystycznego dramatu „Brytanik" Jeana Racine’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz przewrotnej adaptacji „Potopu" Henryka Sienkiewicza, przygotowywanej przez Michała Siegoczyńskiego.

fot. Pawełm Raro/mat. teatru

„Potop"

Michała Siegoczyńskiego nie trzeba przedstawiać. Jego spektakl „Romeo i Julia is not dead” wzbudza zarówno zachwyt, jak i kontrowersje. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie bawi się konwencjami i konwenansami.

Tym razem Siegoczyński chce zbadać, w jakim stopniu sienkiewiczowscy bohaterowie zasiedlają nasze umysły i rezonują z naszą zbiorową wyobraźnią. Czy jeszcze traktujemy ich wszystkich poważnie?  Inspirowany powieścią Henryka Sienkiewicza spektakl w sposób prowokacyjny i przewrotny przywoła mity naszej rodzimej kultury i popkultury, by przyjrzeć się ich żywotności i aktualności w kontekście współczesnego świata.

Na scenie wystąpią:

Dorota Androsz, Katarzyna Borkowska, Monika Chomicka, Katarzyna Kaźmierczak, Anna Kociarz, Agata Woźnicka, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Janek Napieralski, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Adam Turczyk, Piotr Witkowski.

Premiera 7 lutego na Dużej Scenie.

fot. Joanna Gorycka/mat. teatru

„Brytanik"

Spektakl w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego będzie nie tylko wnikliwym studium mechanizmów władzy, ale także próbą refleksji nad dziedzictwem europejskiej kultury i polityki. To szczególnie dotkliwe tematy w kontekście 20-lecia akcesu Polski do UE, który świętujemy w tym roku.

Dramat Racine’a, oparty na losach cesarskiego dworu Rzymu, ukazuje brutalne przejęcie tronu przez młodego Nerona, którego ambicja i manipulacje prowadzą do tragedii. W tle relacji rodzinnych i politycznych intryg rozgrywa się opowieść o moralnych kosztach władzy, zdradzie i ludzkiej naturze w obliczu pokusy absolutnej dominacji. Czeka nas fascynująca gra namiętności i interesów, gdzie miłość staje się bronią, a zaufanie – walutą.

W spektaklu wystąpią: Katarzyna Dałek, Dorota Kolak, Piotr Biedroń, Robert Ciszewski, Marek Tynda, Jarosław Tyrański.

Scenografię i kostiumy przygotuje Mirek Kaczmarek. Inspicjentką-suflerką jest Katarzyna Wołodźko.

Na premierę klasycystycznego dramatu Brytanik Jeana Racine’a w przekładzie Antoniego Libery, który nie doczekał się jeszcze realizacji w żadnym z polskich teatrów, zapraszamy w 28 lutego 2025 roku na Scenie Kameralnej.

Źródło:

Materiał nadesłany