EN

28.07.2022, 17:25 Wersja do druku

Gdańsk. „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt” Polskiego Teatru Tańca powalczy o Złotego Yoricka

fot. Andrzej Grabowski / mat. organizatora

Decyzją Łukasza Drewniaka - selekcjonera konkursu oraz Agaty Grendy - Dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, koprodukcja Polskiego Teatru Tańca (Polska) i kolektywu bodytalk (Niemcy) pt. „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt” znalazła się w finale Konkursu o Złotego Yoricka, odbywającego się w ramach 26. Festiwalu Szekspirowskiego.

Spektakl w choreografii Yoshiko Waki i dramaturgii Rolfa Baumgarta, z udziałem wszystkich artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca będzie można zobaczyć 29 lipca o godz. 19.00 na deskach Opery Bałtyckiej.

W finale Konkursu znaleźli się także:

Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie”, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie.
Andronikus-Synekdocha”, reż. Grzegorz Bral, Teatr Pieśń Kozła
Sen nocy letniej”, reż. Rafał Szumski, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Poskromienie złośnicy”, reż. Jacek Jabrzyk, Teatr Zagłębia w Sosnowcu.

Konkurs o Złotego Yoricka, czyli konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi swoiste podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego.

Spektakle wyłonione do finału prezentowane są podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, a zwycięski teatr otrzymuje statuetkę Złotego Yoricka i – od tego roku – nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł. Pierwszym laureatem nagrody był Teatr Polski w Warszawie, który otrzymał ją za spektakl „Stracone Zachody Miłości” w reżyserii Macieja Prusa.

Podczas 26. Festiwalu Szekspirowskiego, z finałowej piątki laureata Złotego Yoricka wyłoni międzynarodowe Jury w składzie: Jacek Kopciński, krytyk teatralny, historyk literatury, Aneta Szyłak, kuratorka i krytyczka sztuki, John Stanisci, amerykański aktor, dramaturg i ilustrator, Tamara Trunova, ukraińska reżyserka teatralna, dyrektorka Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru oraz Gianina Carbunariu, rumuńska dramatopisarka i reżyserka teatralna.

Źródło:

Materiał nadesłany