EN

11.10.2022, 16:23 Wersja do druku

Gdańsk. „Przypływ” – inspirowany Bałtykiem spektakl dla najnajów w Teatrze Miniatura

Jakie opowieści można usłyszeć, gdy wsłucha się w szum fal? Co kryje podwodna, bałtycka głębia? Już 15 października w Teatrze Miniatura premiera spektaklu dla najmłodszych widzów od pół roku do 3 lat. Artystki inspirowały się podwodnym światem pełnym niezwykłych gatunków zwierząt i roślin.

mat. teatru

Inne aktualności

„Przypływ” to pierwsza premiera nowego sezonu pod hasłem #podróżemałeiduże, a jednocześnie kolejna premiera w ramach popularnej Sceny Najnajów. Do stworzenia tego spektaklu zostały zaproszone specjalistki o międzynarodowej sławie – reżyserka Alicja Morawska-Rubczak i scenografka Barbara Małecka. Grono twórców uzupełnia Iwona Skv, piosenkarka, autorka tekstów i dj-ka poruszająca się w kręgu muzyki elektronicznej, oraz znana w Trójmieście choreografka i tancerka Ula Zerek.

- Wspólnie z najnajmłodszymi widzami wyruszymy w fascynującą, pełną tajemnic i niezwykłości podróż pod wodą. Może dotkniemy morświna, może usłyszymy syreny, może zachwyci nas jeszcze bardziej to morze, które mamy na wyciągnięcie ręki – opowiada Alicja Morawska-Rubczak.

W spektaklu pojawią się różnorodne formy plastyczne, m.in. lalki oraz morświn naturalnej wielkości. – Jestem pewna, że dzieci go pokochają – zapewnia Barbara Małecka, autorka teatralnej wizji podwodnego świata.

W spektaklu wystąpią aktorzy Krystian Wieczyński i Kamil Marek Kowalski, który jest świeżo po studiach we Wrocławiu i niedawno dołączył do zespołu Miniatury.

Scena Najnajów to spektakle przeznaczone dla najmłodszych widzów teatralnych już od pół roku życia. To często pierwsze spotkanie najmłodszych widzów z teatrem. W repertuarze Teatru Miniatura znajduje się kilka takich spektakli: „Cztery pory roku” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, „To tu to dom” w reżyserii Edyty i Jakuba Ehrlich i „Afrykańska przygoda” w reżyserii Marioli i Janusza Słomińskich.

Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl. Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą.

Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, [email protected]

Kolejne pokazy na żywo: 16 października, godz. 10.00 i 15.00, 22 października o 12.00 i 15.00, 23 października o 10.00, 29 i 30 października oraz 5 i 6 listopada o 10.00.

Przypływ
reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia: Barbara Małecka
choreografia: Ula Zerek
muzyka: Iwona Skv
obsada: Kamil Marek Kowalski, Krystian Wieczyński
czas trwania: ok. 40 min.

dla dzieci nie starszych niż 3-letnie oraz bliskich im dorosłych

„Przypływ” to spektakl, który powstał z fascynacji Bałtykiem i podwodnym światem pełnym niezwykłych gatunków zwierząt i roślin. Wspólnie z najnajmłodszymi widzami wyruszymy w fascynującą, pełną tajemnic i niezwykłości podróż pod wodą. Może dotkniemy morświna, może usłyszymy syreny, może zachwyci nas jeszcze bardziej to morze, które mamy na wyciągnięcie ręki. Jakie opowieści można usłyszeć, gdy wsłucha się w szum fal? Co kryje podwodna, bałtycka głębia? Czy to, co nieznane, zawsze musi być straszne, czy może raczej porywające i piękne?

O artystach

Alicja Morawska-Rubczak

Reżyserka, pedagożka teatru, absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu; specjalizuje się w dziedzinie teatru i tańca dla dzieci do lat 3. Wyreżyserowała m.in. spektakle: „Śpij” w Teatrze Baj w Warszawie, „brzUCHO” i „Dżunglę” we Wrocławskim Teatrze Lalek (wyróżniony Wrocławską Nagrodą Teatralną), „NIEBOskłon” w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, „blisko” w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, „Chodzi o to” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu (Złota Maska 2018) oraz „Kuuki” w Tokio, „Małą wielką podróż” i „Riverso” w Teatrze Narodowym w Bergen. Jej spektakle były prezentowane na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju i za granicą, m.in. w Singapurze, Japonii, Chinach, Norwegii, Rosji, Irlandii, Włoszech i Iranie.

Jako kuratorka i pomysłodawczyni projektów teatralnych dla dzieci współpracowała z wieloma instytucjami kultury w Polsce i na świecie. Odbywała stypendia naukowe na UMK w Toruniu i Uniwersytecie w Kopenhadze. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Funduszu Rodziny Kulczyków, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru, a także kilkukrotną beneficjentką programu Instytutu Adama Mickiewicza „Kultura polska na świecie”. W roku 2020 realizowała stypendium MKiDN „Kultura w sieci”. Należy do International Theatre for Young Audiences Research Network, Small Size Association oraz współtworzy poznańską Art Fraction Foundation. Jest freelancerką, pracuje w Polsce i za granicą, w czym nie przeszkadza jej mieszkanie w malutkiej wiosce pod Wałczem. Choć kocha swoją pracę, jej największa miłością są mąż oraz dzieci – Zuzia i Bolko.

Barbara Małecka

Autorka scenografii do spektakli dla najnajmłodszych dzieci, m.in. „blisko” (Centrum Sztuki Dziecka), „Kuuki” (Japonia), „Den lille store reisen” i „Riverso” (Norwegia), „Dżungla” (Wrocławski Teatr Lalek). Założycielka i członkini zarządu Art Fraction Foundation. Przez 12 lat organizowała festiwal Szuka Szuka Malucha. Od 2010 roku kieruje projektem Festiwal Najmłodszych. Od 2017 roku związana z Teatrem Animacji jako dyrektor artystyczna festiwalu KONTEKSTY oraz koordynatorka polskiej części międzynarodowego projektu „Mapping: the map on the aesthetics of performing arts for early years” realizowanego w ramach programu Kreatywna Europa.

Ula Zerek

Tancerka, performerka, choreografka, artywistka wywodząca się z trójmiejskiej sceny tanecznej. Pracuje na granicy form tańca, teatru i performance oraz teorii i praktyki. W jej pracach taniec przenika się z innymi językami artystycznych wypowiedzi. Współpracowała z Teatrem Dada von Bzdülöw, z którym na przestrzeni lat realizowała spektakle. Jest autorką choreografii do spektakli „Nieczułość”, „Woda w usta” i „Momo” w reżyserii Leny Frankiewicz oraz spektakli dla dzieci „Tam i tu” (2013, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku), „Sześciu służących” (2018, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Michał Derlatka), „Cztery pory roku” (2019, Miejski Teatr Miniatura, reż. Tomasz Maśląkowski). Stypendystka m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego i Arts Station Foundation, Fundacji Ciało/Umysł. Współzałożycielka Fundacji Polka dot – współorganizatora Polskiej Platformy Tańca 2019 w Gdańsku. Obecnie zaangażowana jest w długofalowy projekt badawczy NATURE OF US, w którym sztuka spotyka się z nauką.

Iwona Skv

Producentka muzyczna, wokalistka, autorka tekstów piosenek, djka. Znana z zespołu Rebeka i girlsbandu Shyness!. Zagrała prawie 500 koncertów w Polsce i za granicą; na koncie ma 5 płyt długogrających w różnych składach.

Źródło:

Materiał nadesłany