EN
3.12.2022, 08:28 Wersja do druku

Gdańsk. Premiera spektaklu „Zmień się!" w Teatrze Miniatura - w sobotę

W Teatrze Miniatura w Gdańsku w sobotę zostanie wystawiony spektakl dla najmłodszych widzów zatytułowany "Zmień się!". Autorka tekstu Agnieszka Kochanowska w rozmowie z PAP wyraziła nadzieję, że "widzowie będą oglądali przedstawienie z buziami otwartymi z wrażenia".

fot. mat. teatru

Spektakl "Zmień się!", który reżyseruje Edyty Janusz Ehrlich, jest adaptacją sztuki Agnieszki Kochanowskiej o niecierpliwej gąsienicy.

Jak tłumaczyła w rozmowie z PAP autorka tekstu, na co dzień kierowniczka literacka teatru, najnowszy spektakl opowiada o gąsienicy Zuzie, która bardzo chce się zmienić w motyla i robi wszystko, żeby ten proces przyspieszyć. "To jest spektakl, który ma uczestników otaczać z każdej strony. Jest takim wejściem w świat owadów, w ich mikroświat" - mówiła.

Główna bohaterka przedstawienia - Zuza, w czasie swojej wędrówki poznaje m.in. żuka gnojarza Ziutę, mrówki, pszczołę i komara.

"Jest to opowieść o zmianie i dążeniu do zmiany, a także o tym, że zmiana przychodzi w różnych momentach życia, czasem nawet z zaskoczenia" - tłumaczyła Kochanowska.

Autorem scenografii jest wykładowca gdańskiej ASP Marcin Zawicki. "Widzowie zobaczą różne dziwne rośliny, grzyby i porosty, które wyrosły na naszej scenie kameralnej. Zawicki sprawił, że scenografia jest organiczna i otacza widza z każdej strony" - podkreśliła autorka tekstu.

Spektakl reżyseruje Edyta Janusz-Ehrlich, dla której najważniejsze w teatrze dla małych dzieci jest tworzenie teatralnej rzeczywistości, która otacza ze wszystkich stron, jest bliska, namacalna, odbierana wszystkimi zmysłami i dzięki temu staje się niepowtarzalnym doświadczeniem. "Tym razem zapraszamy widzów do wejścia w głąb poszycia leśnego i zobaczenia go z perspektywy naszych bohaterek gąsienicy i żuka" – zaznaczyła reżyserka.

Kochanowska dodała, że spektakl jest dla najmłodszych widzów i ma nadzieję, że będą oni zaciekawieni stworzonym przez teatr światem owadów. "Liczę, że widzowie będą siedzieli z otwartymi buziami. Reżyserka ma za sobą spektakle, w których angażuje widzów, więc liczę, że i tym razem tak będzie" - podsumowała autorka sztuki.

Za muzykę w spektaklu odpowiada Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, autor nagradzanej muzyki do filmu i teatru (m.in. "Sala samobójców" i "Hejter").

Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, gdzie powstają przedsięwzięcia artystyczne twórców związanych z Miniaturą. W przedstawieniu grają: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich (reżyserka przedstawienia), Jakub Ehrlich oraz Kamil Marek Kowalski.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 10 i 15. Kolejne spektakle zostaną zaprezentowane 10, 11, 17 i 18 grudnia.

Źródło:

PAP