EN

19.10.2020, 12:46 Wersja do druku

Gdańsk. Premiera "Experymentu" w Plenum

fot. mat. teatru

27 października w Plenum (ul. Elektryków, Stocznia Gdańska) odbędzie się polska prapremiera tekstu Mario Giordano "Experyment" - inspirowanego stanfordzkim eksperymentem więziennym Philipa Zimbardo z 1971 r. Niezwykle istotny głos w obecnych czasach.

"Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono" - Wisława Szymborska
Edmund Burke: "Dla triumfu zła wystarczy, by dobry człowiek pozostał bezczynny".

Jak dobrze w rzeczywistości znamy samych siebie? Czy możemy z przekonaniem przewidzieć do czego bylibyśmy zdolni, lub czego nigdy byśmy nie zrobili w całkowicie nowych dla nas okolicznościach? Co powoduje, że zwyczajni ludzie radykalnie zmieniają swoje zachowanie? Na co pozwalamy sobie pozostając anonimowymi? Czy i w jakim stopniu poczucie władzy i przypisane role zmieniają nas? Jak zło rodzi się w człowieku? Transformacja zwykłych normalnych ludzi w krzewicieli zła, działa jak ślepota umysłowa, która przysłania myślenie i zaszczepia przekonanie, że inni to mniej niż ludzie.

Zaproszeni do projektu twórcy:

Piotr Jankowski - reżyser, aktor teatralny, filmowy i serialowy; nagradzany za role teatralne. Był aktorem Teatru Wybrzeże za dyrekcji Macieja Nowaka, grał u Kani, Wiśniewskiego, Zadary, Demirskiego , Babickiego, Zioło. Gra w serialach u Vegi, Pieprzycy, Dejczera, Zylbera, Korynckiej-Gruz. Nie jest związany z żadnym teatrem, jako aktor i reżyser współpracuje z Konsulatem Kultury w Gdyni gdzie ze studentami zrobił "Ożenek" Gogola. Za debiut reżyserski: "Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni."

Robert Rumas - artysta, kurator, projektant przestrzeni wystawienniczych i scenicznych w galeriach sztuki, scenograf; obok Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego i Zbigniewa Libery uważany jest jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej. Jego prace prezentowane były w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta", Muzeum Narodowym w Warszawie, w Bonn, Moskwie, Wiedniu, Zagrzebiu, Budapeszcie. Jako scenograf współpracuje z Michałem Zadarą, Pawłem Łysakiem, Rudolfem Zioło

Katarzyna Zawistowska -scenograf, autorka kostimów, laureatka wielu nagród prowadziła warsztaty scenograficzne i kostiumowe ze studentami w kraju i za granicą. Zrealizowała ponad 20 autorskich projektów. Teatr, architektura i miasto to obszary jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się badaniem działań performatywnych, eksperymentów wizualnych i przestrzennych jakie miały miejsce w Bauhausie. Pracowała m.in. z Iwoną Kempą, Grzegorzem Wiśniewskim, Eweliną Pietrowiak, Wojciechem Misiurą.

Mikołaj Trzaska - muzyk. kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider m.in. zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. Wołyń, Kler, Drogówka, Dom zły, Róża; nominowany do nagrody "Fenomen", "Fryderyka", Paszportu Polityki, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł", zdobywca tytułu muzyka roku.

Dorota Nieznalska - artystka wizualna, realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. We wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

SOCOlab - agencja kreatywna, foto, filmy...

Obsada:

Jan Popis
Student V roku na specjalności Musical na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Interesuje się musicalem, gotowaniem i kotami. W wolnych chwilach lubi ćwiczyć śpiew, ponieważ jest to Jego głęboka pasja. Miłość do sceny zakorzenił w Nim ojciec, którego mógł obserwować na scenie w zespole śpiewającym szanty podczas swoich najmłodszych lat. Gdy miał 5 lat, tata zaprosił Go na scenę, podniósł do mikrofonu i poprosił, żeby coś zaśpiewał. W środku lata zaśpiewał kilka pierwszych fraz "Przybieżeli do Betlejem", wtedy publiczność zalała się śmiechem. To przeżycie "wszczepiło" w Nim ochotę do dawania ludziom możliwości przeżycia czegoś podczas patrzenia na scenę.

Justina Stankevič
Studentka na Akademii Muzycznej w Gdańsku, na wydziale Wokalno-Aktorskim. Urodziła się w Wilnie, gdzie (pomimo studiów w Polsce) nadal spędza sporo czasu, biorąc udział w spektaklach i koncertach. Uczy się na specjalności Śpiew Solowy, aczkolwiek aktorstwo w Jej życiu gra niemniej ważną rolę. Uwielbia podróżować, zwiedzać nowe miejsca i poznawać ludzi.

Magdalena Kasperowicz
Pochodzi z Człuchowa, jest słuchaczką roku dyplomowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Obdarzona charakterystyczną barwą głosu fanka piosenki aktorskiej. Jej marzeniem jest dzielenie się emocjami z widzami na deskach teatrów dramatycznych. Miłośniczka zwierząt, wolny czas uwielbia spędzać w gronie najbliższych.

Anna Nowak
Pochodzi ze Śląska. Jest studentką III roku musicalu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Debiutowała na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego w spektaklu "Dźwięki Muzyki", a od ponad dwóch lat kreuje tytułową rolę w spektaklu "Dziennik Anny Frank" w Teatrze Nowym w Zabrzu. Jest pasjonatką teatru muzycznego (ogląda przedstawienia w całej Europie!) i wielką miłośniczką kotów.

Julia Ostaszewska
Studentka czwartego roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na specjalności musical. Obecnie można ją zobaczyć w spektaklach "Marysia ma Rysia" i "Ożenek" w Gdyńskim Centrum Kultury. Lubię gotować, w kuchni często eksperymentuje z wegańskimi potrawami

Klara Kaszkowiak
Pochodzi z Poznania, jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I oraz II stopnia w Poznaniu w klasach skrzypiec i rytmiki. Ukończyła studia I stopnia na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi. Studentka Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występuje w Teatrze Muzycznym w Gdyni w musicalach "Chłopi" (reż. Wojciech Kościelniak) oraz "Gorączka Sobotniej Nocy" (reż. Tomasz Dutkiewicz). Współpracuje z Gdyńskim Centrum Filmowym oraz brała udział w etiudach filmowych, dyplomowych i filmach krótkometrażowych.

Wojciech Dolatowski
Student IV roku musicalu na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz II roku choreografii i technik tańca na Wydziale Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi. Aktor, tancerz, wokalista. Reżyser, choreograf i instruktor wokalny Teatru MPF, z którym zdobywa liczne nagrody na festiwalach teatralnych. Odtwórca roli Żewakina w gdyńskim "Ożenku" w reż. Piotra Jankowskiego.

Mateusz Sikorski
Absolwent Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii w Sopocie, studiował również w Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale Wokalno-Aktorskim. W wolnym czasie uwielbia podróżować, ponadto kocha kino i kulinaria. Na co dzień wraz z rodziną prowadzi małą restaurację na Kaszubach.

Dominik Fijałkowski
Student IV roku musicalu na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, uczestnikiem telewizyjnego show muzycznego TVP2 "Bitwa na Głosy" w drużynie Urszuli Dudziak. Na scenie ostatnio można było go obejrzeć w musicalu "Przebudzenie" (reż. Marek Puchowski) w roli Władysława.

Karol Lendzion
Student specjalności musical studiów drugiego stopnia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Pasjonat muzyki i wokalistyki od 7 roku życia, sztuki teatralnej od 5 lat. Grał w teatrze Uckermärkirschen Bühnen Schwedt ( Niemcy ) oraz brał udział w wielu spektaklach wraz z kolegami z roku m.in. "Dwoje na huśtawce", czy "Tramwaj zwany pożądaniem". Miłośnik muzyki funk, gier planszowych i wszelkiej adrenaliny.

Mateusz Miernik
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończył również pedagogikę , zarządzanie kulturą oraz krakowską, policealną Szkołę Śpiewu i Sztuk Scenicznych. W trakcie nauki w Krakowie uczestniczył w cyklicznych koncertach i wydarzeniach dla publiczności w Śródmiejskim Ośrodku Kultury oraz Piwnicy Pod Baranami.

Dominika Kozak
Studentka specjalności musical na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kocha oglądać filmy, seriale oraz czytać książki. Fascynuje ją świat musicalu, kocha go odkrywać na wszystkie możliwe sposoby. Odtwórczyni roli Fiekły w gdyńskim ,,Ożenku" w reż. Piotra Jankowskiego oraz Anny Marii w musicalu "Godspell" w reż. Miłosza Gałaja. W ostatnim czasie miała okazję poznać specyfikę pracy w niemieckim teatrze przy musicalu ,,Till Ulenspiegel" w reż. Reinharda Siomona, gdzie mogła wykreować wiele ciekawych postaci w obcym języku.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

www.trojmiasto.pl

Link do źródła