EN
06.11.2021, 15:56 Wersja do druku

Gdańsk. Powstał mural na 25-lecie festiwalu FETA

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA obchodzi w tym roku swój jubileusz. Od 25 lat w sezonie letnim ulice i przestrzenie Gdańska zamieniają się w scenografie dla artystycznych grup z całego świata. Z tej okazji na gdańskiej Zaspie przy ul. Bajana 11 powstał mural.

fot. mat. organizatora

Symboliczne odsłonięcie muralu odbyło się w piątek – poinformowała PAP Paulina Chełmińska z Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Przy ul. Bajana 11 zgromadzili się sympatycy festiwalu, pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury, prezes spółdzielni mieszkaniowej Młyniec Piotr Drews i jego zastępca Rafał Banit.

Do zaprojektowania muralu zaproszony został Patryk Hardziej, który przeglądając archiwalne zdjęcia i plakaty, stworzył projekt.

Mural składa się z ilustracji będących reinterpretacją wybranych scen z poprzednich edycji FETY.

Na projekcie widzimy m.in. sylwetki aktorów belgijskiego teatru The Primitives oraz sylwetkę tancerza powietrznego z formacji Duchamp Pilot.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta został powołany do życia ćwierć wieku temu, kiedy Gdańsk szykował się do obchodów swojego tysiąclecia.

Pierwsza edycja trwała 10 dni, podczas których publiczność mogła zobaczyć 46 spektakli z całego świata.

Ostatnie dwie edycje festiwalu zostały odwołane, ale organizatorzy (GAK Plama) zadbali o wiele atrakcji rozłożonych na cały rok.

Festiwal FETA co roku gromadzi tłumy fanów teatru, gromadził nawet 40-tysięczną widownię.

Organizatorzy wciąż szukają nowych lokalizacji i artystów do współpracy.

Po dwóch latach przerwy Festiwal FETA (planowany na 14-17 lipca 2022 r.) wróci do Gdańska. Powstanie muralu było możliwe dzięki wsparciu ze środków Urzędu Miasta Gdańska.

Źródło:

PAP