EN
21.05.2022, 12:01 Wersja do druku

Gdańsk. PC Drama. „Alkestis 2.0” - sztuka trójmiejskiej autorki w poniedziałek w klubie Żak

Inne aktualności

W poniedziałek, 23 maja, o godz. 19.00 w Klubie Żak odbędzie się czytanie performatywne sztuki „Alkestis 2.0” Agaty Olszewskiej, gdańskiej dziennikarki i dramaturżki. Współczesny dramat odwołujący się do greckiego mitu i klasycznej tragedii Eurypidesa „Alkestis”, jest półfinalistą zeszłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Sztukę reżyseruje Tomasz Kaczorowski. Pisze Anna Umięcka w portalu www.gdansk.pl.

W mitologii greckiej Alkestis była piękną i bogobojną córką królewskiej pary z miasta Jolkos w Tesalii. Wyszła za mąż za Admeta, innego tesalskiego króla - miasta Feraj - który spełnił wyśrubowane wymagania jej ojca. A kiedy Admet otrzymał od Apollina obietnicę długowieczności, ale pod warunkiem, że znajdzie osobę gotową poświęcić za niego swe życie, tylko dobra i kochająca Alkestis zeszła do Hadesu za niego. Tak wzruszyła tym bogów, że przywrócili jej życie. 

Ta miłośna historia i jedna z najszlachetniejszych postaw - poświęcenie życia w imię miłości (że wspomina o niej nawet w “Uczcie” Platon; a sztukę Sofoklesa tłumaczył Jan Kochanowski) - stała się kanwą dramatu Agaty Olszewskiej. Ale autorka z mitu czerpie tylko sedno, ponieważ interesują ją późniejsze losy małżonków. Zastanawia się, jakie skutki spowodowałby gest Aleksis, co stałoby się potem z ich relacją. I nie ma dla nas happy endu.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

PC Drama. “Alkestis 2.0” - sztuka trójmiejskiej autorki w poniedziałek w klubie Żak

Źródło:

www.gdansk.pl
Link do źródła

Autor:

Anna Umięcka

Data publikacji oryginału:

20.05.2022