W połowie września Opera Bałtycka w Gdańsku rozpoczęła sezon artystyczny 2024 /2025. W repertuarze na najbliższe miesiące (IX-XII 2024) znalazły się wydarzenie trafiające w zróżnicowane gusta i kierowane do różnych grup odbiorców. Są w nim spektakle dla miłośników klasyki operowej i baletowej, jak i wydarzenia dla osób poszukujących nowych doznań muzycznych. Nie zabraknie też tytułów i warsztatów dla najmłodszych.
OPERA
Jeszcze we wrześniu Opera przypomni dzieło Giuseppe Verdiego Aida w reżyserii Anny Wieczur, z fenomenalną Małgorzatą Walewską w partii Amneris.
W październiku na naszą scenę wraca Carmen Georgesa Bizeta, w reżyserii Pawła Szkotaka - spektakl, którego premiera w czerwcu tego roku wzbudziła ogromne zainteresowanie publiczności.
W listopadzie i grudniu natomiast Opera Bałtycka zaprasza na premierę La Bohème Giacoma Pucciniego, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, pod kierownictwem muzycznym Yaroslava Shemeta i ze scenografią i kostiumami Hanny Wójcikowskiej-Szymczak. Tytułem tym Opera pożegna też rok 2024, zapraszając widzów na specjalną sylwestrową prezentację tego tytułu.
Na naszej scenie na początku listopada (8 i 9.11) będzie można zobaczyć również rodzinny spektakl operowy – Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, który przygotowuje Akademia Muzyczna w Gdańsku we współpracy z Romualdem Wiczą-Pokojskim (reżyseria), Michałem Krężlewskim (kierownictwo muzyczne) oraz Katarzyną Zawistowską (scenografia i kostiumy).
BALET
Sezon artystyczny 2024/2025 Opera Bałtycka rozpoczęła w połowie września spektaklami przedpołudniowymi baletu Camille Saint-Saënsa Karnawał zwierząt, w choreografii Katarzyny Kozielskiej. Spektakl pokazany zostanie także w grudniu (w godzinach przedpołudniowych i wieczornych). W październiku wróci spektakl Coppélia Leo Delibesa (w choreografii Johana Kobborga), której premiera miała miejsce również w minionym sezonie (kwiecień 2024). W listopadzie (26.11) planowana jest też próba baletu z udziałem publiczności, czyli B jak balet.
KONCERTY
Na pierwszy w tym sezonie koncert Opera Bałtycka zaprasza już 5 października. Futurofonia:prawykonania to wydarzenie, podczas którego swoją twórczość zaprezentują trójmiejscy muzycy – Max Kohyt i Michał Jacaszek. Towarzyszyć im będą Katarzyna Hołysz i Rafał Matusz.
Opera uczci też 175. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. We wtorek 15 października w foyer odbędzie się koncert Fryderyk Chopin. Kronika muzycznych spotkań. Wystąpią Aleksandra Bobrowska (fortepian i prowadzenie koncertu) oraz Anna Koźlakiewicz (sopran).
EDUKACJA
Od października wracają też spektakle i zajęcia edukacyjne. Opera zaprasza na dwa nowe odcinki z cyklu Pomposo i… (październik i grudzień), warsztaty familijne Artetematy i zajęcia dla najmłodszych Opera na start (październik, listopad i grudzień). Będą też co miesięczne spotkania z cyklu Opera? Si! Jerzego Snakowskiego i towarzyszący wybranym spektaklom Opera Chat.
WYDARZENIA DOSTĘPNE
Opera Bałtycka, wzorem ubiegłych sezonów, zaprasza na wybrane wydarzenie osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. W październiku (19.10) operze Carmen i w grudniu (14.12) baletowi Karnawał zwierząt towarzyszyć będą audiodeskrypcje i spacery sensoryczne, przeznaczone w szczególności dla osób niewidomych i niedowidzących. Osoby niesłyszące Opera zaprasza na wydarzenia z tłumaczeniem na polski język migowy – Artetematy (17.11) oraz Opera? Si! (30 listopada).
Szczegółowy repertuar i informacje o biletach dostępne na stronie operabaltycka.pl
Partnerem wydarzeń artystycznych w Operze Bałtyckiej w 2024 roku jest „Ruch Muzyczny”.