EN

28.03.2022, 19:36 Wersja do druku

Gdańsk. Nagrody Teatralne za 2021 rok rozdane

„Nieczułość” fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

W Starej Aptece, scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w poniedziałek odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Nagrody artystom wręczyli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała w poniedziałek PAP, że uroczystość rozpoczęli adepci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego z Gdyni, którzy przygotowali muzyczną oprawę spotkania. Zespół studentów IV roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni pod okiem scenarzysty i reżysera Wojciecha Kościelniaka przygotowali spektakl dyplomowy "Mury Jerycha" zrealizowany w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni.

W uroczystości wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa Mieczysław Struk. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne.

Jak poinformował gdański magistrat, laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, w tym roku jest to 10 tys. złotych brutto dla każdego z laureatów. Łącznie nagrodzonymi w poniedziałek uhonorowano dotąd 42 twórców teatralnych.

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2021 rok otrzymali: Małgorzata Brajner-Białas za kreację Zosi w spektaklu "Emigrantki" Radosława Paczochy w reż. Elżbieta Depty w Teatrze Wybrzeże; Olo Walicki za skomponowanie muzyki do spektaklu "Nieczułość" na podstawie powieści Martyny Bundy w reż. Leny Frankiewicz w Teatrze Wybrzeże oraz Paweł Aigner za reżyserię spektaklu "Awantura w Chioggi" Carla Goldoniego w Teatrze Wybrzeże. Nagroda Specjalna trafiła do Miejskiego Teatru Miniatura za spektakl "Co u Diabła?” na podstawie baśni braci Grimm w reż. Michała Derlatki. Nagrodą była grafika autorstwa Pawła Króla.

Trzy Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2021 otrzymali: Lena Frankiewicz za reżyserię spektaklu "Nieczułość" na podstawie powieści Martyny Bundy w Teatrze Wybrzeże za inscenizację historycznej sagi kaszubskiej o uniwersalnym znaczeniu; Sylwia Góra za kreację doświadczonej życiem Rozeli w spektaklu "Nieczułość" w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze Wybrzeże oraz Marek Zákostelecký za koncepcję i przygotowanie scenografii oraz lalek do spektaklu "Co u diabła" na podstawie baśni braci Grimm w reżyserii Michała Derlatki w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza to wyróżnienie dedykowane młodym, świetnie zapowiadającym się twórcom teatralnym. Do grona laureatów dołączył Wojciech Marcinkowski za dopracowaną i dojrzałą kreację charyzmatycznego Księdza w spektaklu "Ciemna woda" Amanity Muskarii w reżyserii Iwa Vedrala w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku.

Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku przyznano spektaklowi "Nieczułość" na podstawie powieści Martyny Bundy w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze Wybrzeże. 

fot. mat. teatru

Źródło:

PAP