EN
24.01.2022, 14:27 Wersja do druku

Gdańsk. Można zgłaszać kandydatury do Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego

Do 25 lutego można zgłaszać kandydatury do Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego - poinformowała w poniedziałek Dorota Pater z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Nagroda została ustanowiona w 1999 r.

Kandydatów mogą zgłaszać stowarzyszenia i związki twórcze, instytucje kultury, organy administracji publicznej, szkoły wyższe i szkoły artystyczne, media, organizacje pozarządowe oraz podmioty gospodarcze działające w sferze kultury.

Każdy z podmiotów zgłaszających może zaproponować trzy kandydatury.

"Przyznawane są trzy indywidualne nagrody bez podziału na kategorie. Czyli to mogą być nagrody dla aktorów, reżyserów, scenografów, kompozytora. I tak to różnie się w różnych latach układa. Aczkolwiek siłą rzeczy oczywiście nagrody najczęściej zgarniają wykonawcy wybitnych ról pierwszo, czy drugoplanowych, bądź reżyserzy" - powiedział dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski.

Dodał, że w 2018 r. powołano nową kategorię wyróżnienia tj. Nagrodę Teatralną im. prof. Jana Ciechowicza, honorującą dokonania młodego, rokującego wielkie nadzieje na przyszłość artysty działającego w sferze sztuk scenicznych.

"Przy czym, niekoniecznie jest to nagroda dla debiutanta, ale dla młodych twórców, którzy wyraźnie zaznaczyli swoją obecność w Gdańsku, Gdyni czy na Pomorzu" - wyjaśnił Zawistowski.

Laureatami Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2020 zostali: Matylda Kotlińska za scenografię i kostiumy do spektaklu "Kosmici" w reżyserii Jakuba Krofty w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku; Dominik Nowak za tchnienie w słupską scenę teatralną nowego ducha i sukcesywną budowę marki Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku oraz doprowadzenie do otwarcia nowej siedziby teatru; Wojciech Stachura za kreacje: Inżyniera w spektaklu "Beton" w reżyserii Michała Derlatki, Androida Boui w spektaklu "Kosmici" oraz Dziadka Ryszarda Papeta w serialu online "Papety: z ostatniej chwili", zrealizowanym w Miejskim Teatrze Miniatura.

Natomiast do grona laureatów Nagrody Teatralnej im. prof. Jana Ciechowicza dołączyła młoda, niezwykle utalentowana aktorka Teatru Wybrzeże, Agata Woźnicka.

Nagrody przyznawane są co roku 27 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Źródło:

PAP