EN

22.11.2024, 11:04 Wersja do druku

Gdańsk. „La Bohème" – operowe arcydzieło od jutra na scenie Opery Bałtyckiej

To jedna z najbardziej poruszających historii operowych. Ponadczasowa opowieść o grupie artystów, dla których wolność i autentyczność przeżyć stanowią najwyższą wartością. To także wzruszająca historia miłosna, wobec której trudno pozostać obojętnym.

fot. mat. teatru

Cyganeria to opera w czterech aktach Giacoma Pucciniego z 1896 roku na podstawie powieści Sceny z życia cyganerii Henriego Murgera. Autorami włoskiego libretta są Luigi Illica i Giuseppe Giacosa. Jest pierwszą z trzech najbardziej znanych oper Pucciniego.

Romuald Wicza-Pokojski, reżyser spektaklu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, zdecydował się na pokazanie tej historii we współczesnych realiach. Tłem opowieści jest nowoczesna metropolia, a charakterystyczny dla niej ciągły ruch podkreśla dynamizm inscenizacji. W takim ujęciu najważniejszą kwestią staje się problem opozycji między światem bezkompromisowego dążenia do realizacji własnych wizji i marzeń a dobrze znanym nam współcześnie światem oportunistycznych i konformistycznych postaw.  

La Bohème to dla mnie po części opowieść o mnie samym, to opowieść o artystach -  mówi reżyser. - Jako młody, pełen pasji twórca, wraz z przyjaciółmi, współtworzyłem teatr. Robiliśmy go na strychu, tam też mieszkaliśmy, tam celebrowaliśmy życie artystyczne, a wieczorami wychodziliśmy w tętniące życiem miasto, czuliśmy, że świat należy do nas… Że możemy wszystko. W mojej inscenizacji La Bohème zadaję pytanie o sens życia – żyć pełnią czy tylko przeżyć życie?

Premierę w Operze Bałtyckiej przygotowują uznani twórcy. Kierownictwo muzyczne premiery objął niezwykle utalentowany dyrygent młodego pokolenia, Yaroslav Shemet. Mając 17 lat rozpoczął studia w Akademii Muzycznej  w Poznaniu. W trakcie nauki został laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych i wokalnych, m.in. w Mediolanie. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre i Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hongkongu. W 2023 roku znalazł się w gronie nominowanych do Paszportów Polityki.

Reżyserem premiery jest Romuald Wicza-Pokojski. Twórca, dramaturg, manager, doktor w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej. Od 2018 roku dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, który obecnie zaliczany jest do czołowych teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, uważany za legendarny teatr alternatywny mający wpływ na rozwój teatru zaangażowanego w Polsce. W Operze Bałtyckiej zrealizował opery: Thaïs, Olga, Judyta, Syn marnotrawny, Madama Butterfly, Król Roger, Rigoletto.

Scenografię oraz kostiumy zaprojektowała uznana w świecie teatru i filmu Hanna Wójcikowska-Szymczak. Autorka scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, przedstawień muzycznych i baletowych, a także dekoracji wnętrz filmów fabularnych. Od wielu lat związana z Operą Bałtycką w Gdańsku. Zaprojektowała dekoracje wnętrz do filmu Łukasza Barczyka Hiszpanka, który otrzymał dwie ważne nagrody filmowe: za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz, również za scenografię, Polską Nagrodą Filmową Orzeł. Przygotowała dekoracje wnętrz do serialu Ślepnąc od świateł oraz filmów – 7 uczuć Marka Koterskiego i Eter w reżyserii Krzysztofa Zanussiego oraz dekoracje wnętrz do serialu 1983 w reżyserii Agnieszki Holland.

fot. Krzysztof Mystkowski/mat. teatru

Na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku plejada solistów z Gabrielą Legun w roli Mimi na czele. W partii Rodolfo usłyszymy Arnolda Rutkowskiego oraz Jinxu Xiahou. W roli Musetty – Joanna Kędzior oraz Ruslana Koval. W partii Marcello – Mateusz Ługowski oraz Mariusz Godlewski. Jan Żądło oraz Bartłomiej Kłos kreują Schaunarda, Karola Skwarę i Rafała Pawnuka zobaczymy w roli Colline. Jako Mimi na scenie wystąpią wspomniana Gabriela Legun oraz Aleksandra Orłowska.

La Bohème
Opera Bałtycka w Gdańsku, 23 listopada 2024/ premiera
spektakle: 24, 26, 28-30 listopada, 1 grudnia, 21-22 grudnia, 31 grudnia (spektakl sylwestrowy)

Realizatorzy
kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet
reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
scenografia i kostiumy: Hanna Wójcikowska-Szymczak
choreografia i ruch sceniczny: Sayaka Haruna-Kondracka, Bartosz Kondracki
asystent kierownika muzycznego: Andrei Yakushau
asystenci reżysera: Bartosz Śmigielski, Magdalena Szlawska

Obsada
Rodolfo: Arnold Rutkowski / Jinxu Xiahou
Marcello: Mateusz Ługowski / Mariusz Godlewski
Schaunard: Jan Żądło / Bartłomiej Kłos
Colline: Karol Skwara / Rafał Pawnuk
Mimi: Gabriela Legun / Aleksandra Orłowska
Musetta: Ruslana Koval / Joanna Kędzior
Alcindoro: Leszek Kruk / Szymon Kobyliński
Benoit: Leszek Skrla / Szymon Kobyliński
Parpignol: Wojciech Winnicki/ Bartosz Żołubak

Źródło:

Materiał nadesłany