EN

1.10.2022, 09:05 Wersja do druku

Gdańsk. „Król Roger” po próbie generalnej; premiera w sobotę w Operze Bałtyckiej

W Operze Bałtyckiej zakończyła się w piątek próba generalna opery „Król Roger”. Premiera utworu Karola Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego odbędzie się w sobotę.

fot. mat. teatru

W Operze Bałtyckiej w piątek zaprezentowano dziennikarzom i fotoreporterom fragment opery "Król Roger", której premiera odbędzie się w sobotę.

"Jest to dzieło niezwykłe i oryginalne, które sam kompozytor określił jako swój najwybitniejszy utwór. Efekt fascynacji antykiem i orientem po wizycie na Sycylii" - przekazała kierowniczka promocji i marketingu Opery Bałtyckiej Katarzyna Gigiewicz.

Dodała, że chociaż akcja umiejscowiona jest na włoskiej wyspie, to czuć w utworze słowiańskiego ducha. "Tajemniczy Pasterz nie mówi o ideach, a o czystej naturze człowieka. Podważa tym panujący porządek w królestwie Rogera" - oceniła.

"Król Roger" Karola Szymanowskiego będzie pierwszą premierą tego sezonu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Opera powstała w latach 20. XX wieku i była wynikiem współpracy kompozytora z Jarosławem Iwaszkiewiczem.

"Król Roger" jest jednym z najczęściej wystawianych polskich tytułów operowych za granicą, w Operze Bałtyckiej jest to natomiast druga inscenizacja tej opery – pierwsza przygotowana została w 1974 roku przez Zbigniewa Chwedczuka (kierownictwo muzyczne) i Stanisława Hebanowskiego (reżyseria), ze scenografią Mariana Kołodzieja.

Jak podkreśliła Katarzyna Gigiewicz, w najnowszej produkcji Opery Bałtyckiej na uwagę zasługują nazwiska młodych realizatorów – Yaroslava Shemeta, dyrygenta młodego pokolenia oraz projektantki Magdaleny Brozdy, dla której współpraca z Operą Bałtycką jest teatralnym debiutem.

Godne uwagi jest również obsada opery. Jako Roksana wystąpi Olga Pasiecznik, uznana i wielokrotnie nagradzana solistka, tytułowego króla Rogera zaśpiewa artysta od lat związany z gdańską sceną, obchodzący przy okazji premiery 35-lecie pracy artystycznej, Leszek Skrla. Jako Pasterz wystąpi Andrzej Lampert. Edrisiego, mędrca doradzającemu królowi, wykreuje Ryszard Minkiewicz, który przed laty wielokrotnie występował jako Pasterz w najważniejszych światowych realizacjach.

Reżyserem opery jest dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski. Za scenografię odpowiada Hanna Wójcikowska-Szymczak. W spektaklu biorą udział uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz członkowie Operowego Chóru Dziecięcego.

Premiera opery "Król Roger" odbędzie się w sobotę. Kolejne spektakle zaplanowano na 2, 7, 8 i 9 października.

Źródło:

PAP