16.09.2021, 13:12 Wersja do druku

Gdańsk. "Kopciuszek" - premiera baletowa w Operze Bałtyckiej

W piątek 1 października w Operze Bałtyckiej w Gdańsku będzie miała miejsce premiera baletu Siergieja Prokofiewa "Kopciuszek" w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego, pod batutą argentyńskiego dyrygenta Luisa Gorelika.

fot. mat. teatru

Klasyczna opowieść opowiedziana językiem współczesnym. Oto Kopciuszek nie jest już tylko bezwolną biedną dziewczyną, której życie odmienia się za sprawą magii, ale dzielną kobietą, która –dzięki wsparciu zewnętrznych sił – realizuje swoje zamiary i zmienia swoje życie na lepsze. Znana z klasycznej wersji wróżka czy zagubiony pantofelek w tej opowieści również się znajdą, ale to nie one determinują wydarzenia. Kopciuszek jest silną osobą, która świadomie zmienia świat na lepsze. Wszystko to, oczywiście, w świetnej choreografii  i w towarzystwie orkiestry.

Początek lat 30., małe miasteczko w niewielkim księstwie. To tu rozgrywa się cała historia. Opowieść o biednej, osieroconej dziewczynie, której życie utrudniają dwie złe siostry i macocha, znana jest dużym i małym:  z baśni braci Grimm, opowieści Perrault czy animowanej wersji Disneya. Tym razem opowiemy ją tańcem z towarzyszeniem magicznej muzyki Prokofiewa, która zaczaruje widzów i przeniesie ich w prawdziwie baśniową krainę.

Luis Gorelik kierownictwo muzyczne
Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski choreogorafia
Damian Styrna scenografia
Eliasz Styrna multimedia
Hanna Wójcikowska-Szymczak kostiumy
Michał Stenzel reżyseria świateł

Bilety na operabaltycka.pl i w kasie opery

Źródło:

Materiał nadesłany