EN

14.02.2022, 14:46 Wersja do druku

Gdańsk. Koncert Tomasza Koniecznego w Operze Bałtyckiej - w marcu

Tomasz Konieczny, światowej sławy polski bas-baryton, wystąpi z programem Apokalipsa, na który składają się Kindertotenlieder Gustava Mahlera i Pieśni Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do muzyki skomponowanej przez Aleksandra Nowaka. Koncert w Operze Bałtyckiej będzie pierwszym wykonaniem programu na żywo z orkiestrą. Artyście towarzyszyć będą muzycy Opery Bałtyckiej, których poprowadzi Michał Krężlewski.

fot. mat. teatru

Koncert odbędzie się w sobotę 12 marca o godz. 12 w Operze Bałtyckiej. To wyjątkowe wydarzenie i nieprzypadkowa data. Tego dnia ukazuje się płyta Tomasza Koniecznego Apokalipsa. Po gdańskim koncercie, w foyer Opery, odbędzie się spotkanie z artystami, podczas którego opowiedzą o przygotowaniach do koncertu i premierowym nagraniu.

O projekcie Apokalipsa pisze Jacek Marczyński:

Ach nie płacz, nie płacz
to jest takie nic, smutne ucichanie

pisał w wierszu Śmierć Krzysztof Kamil Baczyński. Zadziwiające to słowa dla kogoś, kto niedawno skończył dwadzieścia lat. Ale w mrocznych czasach hitlerowskiej okupacji, śmierć jawiła się jako coś nieuchronnego. Jego poezja jest więc zadziwiająco dojrzała, nasycona znaczeniami, skojarzeniami, trzeba umieć się w niej poruszać. Aleksander Nowak nieraz w swoich kompozycjach dał jednak dowód niezwykłej wrażliwości na słowo.
Baczyńskiego, przedstawiciela „pokolenia Kolumbów” pozornie niewiele łączy z Gustavem Mahlerem. Ale i on miał świadomość nieuchronności, może dlatego w 1902 roku, w chwili największego osobistego szczęścia, sięgnął do tomu Kindertotenlieder Friedricha Rückerta i do pięciu trenów poświęconych zmarłym dzieciom poety skomponował muzykę. Kiedy dwa lata później śmierć zabrała jego pięcioletnią córkę, Mahler załamał się, przekonany, że przewidział tragedię…

Tomasz Konieczny – bas-baryton, którego międzynarodowa kariera wciąż się rozwija. Obdarzony oryginalnym głosem o dużej rozpiętości skali oraz doświadczeniem aktorskim, jest cenionym wykonawcą wielu ról operowych. Występował w najważniejszych teatrach świata, m.in. w La Scali w Mediolanie, Lyric Opera w Chicago czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Szczególne związki łączą go ze Staatsoper w Wiedniu, gdzie w 2019 roku otrzymał najważniejsze austriackie wyróżnienie dla artysty operowego – tytuł Österreichischer Kammersänger. Artysta słynie z repertuaru Wagnerowskiego. Doskonale wypada także jako wykonawca dzieł oratoryjnych i pieśni.

Aleksander Nowak – studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w University of Louisville, School of Music w Stanach Zjednoczonych. Jest profesorem katowickiej Akademii Muzycznej. Od września 2020 jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. Komponuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, sporadycznie sięgając także po środki elektroniczne. Istotne miejsce w jego twórczości zajmują opera i dramat pisane we współpracy ze współczesnymi pisarzami. Jest autorem takich kompozycji jak Space Opera (libretto: Georgi Gospodinov), Spoon River Anthology (na podstawie poezji Edgara Lee Mastersa, we współpracy z Adamem Dudkiem), ahat ilī – Siostra bogów (libretto: Olga Tokarczuk), Drach.
Dramma per musica, Syrena. Melodrama aeterna, Pokora. Dramma giocoso
(libretta: Szczepan Twardoch) czy lo firgai – (libretto własne na podstawie opowiadania Maska Stanisława Lema).
Jego kompozycje zdobywały wyróżnienia tj. Nagroda Fonograficzna „Fryderyk” 2021, Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich 2021, Nagroda Kulturalna Miasta
Krakowa i Onetu „O!lśnienia” 2021, tytuł „Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020, „Paszport Polityki” 2018 czy „Gwarancja Kultury” 2011.

Apokalipsa
koncert Tomasza Koniecznego
z udziałem orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku
kierownictwo muzyczne: Michał Krężlewski
muzyka:
Gustav Mahler (Kindertotenlieder) / Aleksander Nowak (kompozycja do wierszy
K.K. Baczyńskiego)
koncepcja sceniczna i videoinstalacja:
Adam Dudek
inicjator wydarzenia:
Michael Sturm

Bilety na koncert dostępne w kasie Opery Bałtyckiej i na www.operabaltycka.pl.
Cena biletu: 60 zł

Koncert Apokalipsa jest częścią projektu Dialogi, realizowanego przez Operę Bałtycką  w dniach 12-14 marca 2022, w ramach którego odbędą się następujące wydarzenia:

sobota, 12 marca
godz. 12 – koncert Apokalipsa – Tomasz Konieczny, Aleksander Nowak, orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Po koncercie odbędzie się spotkanie z artystami (foyer Opery). Prowadzenie spotkania: Jacek Marczyński.
Bilety: 60 zł. Dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl.
godz. 18 – opera Ludwiga van Beethovena Fidelio, w reż. Michaela Sturma.
Spektakl poprzedzi krótkie spotkanie z reżyserem, który opowie o produkcji
(początek o godz. 17.30, foyer Opery).
Bilety: 60 – 100 zł. Dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl.

niedziela, 13 marca
godz. 17 - opera Ludwiga van Beethovena Fidelio, w reż. Michaela Sturma.
Spektakl poprzedzi krótkie spotkanie z reżyserem, który opowie o produkcji
(początek o godz. 16.30, foyer Opery).
Bilety: 60 – 100 zł. Dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany