EN
20.10.2021, 10:47 Wersja do druku

Gdańsk. Ewelina Marciniak w Teatrze Wybrzeże. W piątek premiera "Resztek"

22 października w piątek o godz. 19.00 na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Eweliny Marciniak, która po ponad dwuletniej przerwie poświęconej na projekty zagraniczne wraca do pracy w Polsce. Etatowa reżyserka „Wybrzeża” przygotowała Resztki, na podstawie dwóch powieści - „Stramer” Mikołaja Łozińskiego oraz „Wyjechali” W.G. Sebalda. Za adaptację i dramaturgię odpowiedzialny jest Jarosław Murawski. To spektakl o pamięci, wygnaniu i tęsknocie za światem, którego już nie ma.

fot. Natalia Kabanow

Tekst sceniczny oparty jest na wątkach zaczerpniętych ze „Stramera” Mikołaja Łozińskiego - kroniki losów żydowskiej rodziny z przedwojennego Tarnowa oraz dwóch epizodów z „Wyjechali” W.G. Sebalda. Bohaterką „Resztek” jest kilkuletnia dziewczynka, która  opowiada o świecie, którego już nie ma i o mieszkańcach, po których pamięć zatarto, jak po nic nie znaczącym epizodzie. To postać zaczerpnięta ze „Stramera”. Bohaterom z Sebalda bliżej w latach do siedemdziesięciu – tak bardzo są ulepieni ze zgorzknienia i żalu.  

- Postacie w spektaklu są odegrane przez mój ukochany zespół. Bardzo się cieszę, że możemy znowu razem pracować. Mam wrażenie, że jesteśmy jednym organizmem, który ma jedną potrzebę: przypomnieć przeszłość i zapytać, co oznacza ona dzisiaj.  Na dodatek mam okazję się spotkać artystycznie z Dorotą Kolak. Specjalnie dla niej wymyślona została postać Róży, która zaprasza do świata swojej pamięci i z czułością po nim oprowadza – mówi o spektaklu Ewelina Marciniak. 

Przy realizacji spektaklu reżyserce towarzyszyło grono stałych sprawdzonych współpracowników. Za dramaturgię odpowiadał Jarosław Murawski, choreografią zajęła się Dominik Knapik, a scenografię wspólnie z Marciniak przygotował Grzegorz Layer. Ponadto swój debiut aktorski odnotuje Wacław Zimpel odpowiedzialny za muzykę na żywo podczas spektaklu. Można go było zobaczyć w ostatniej poprzedniej polskiej produkcji reżyserki realizowanej w 2019 roku – „Historii Przemocy”. „Resztki” to pierwsza praca Eweliny Marciniak w Polsce po kilku nagrodzonych zagranicznych realizacjach. 

Resztki

Premiera

22 października, piątek, godz. 19.00, 

Scena Malarnia Teatru Wybrzeże

ul. Teatralna 2, Gdańsk

Kolejne spektakle zaplanowane są na:

23 października, sobota, godz. 19.00

24 października, niedziela, godz. 19.00

26 października, wtorek, godz. 19.00

27 października, środa, godz. 20.00

28 października, czwartek, godz. 20.00

29 października, piątek, godz. 20.00

23 listopada, wtorek, godz. 19.30

24 listopada, środa, godz. 19.30

25 listopada, czwartek, godz. 19.00

Źródło:

Materiał nadesłany