EN

14.03.2022, 13:48 Wersja do druku

Gdańsk. Dziś „Wieczór poezji ukraińskiej” w Operze Bałtyckiej

Opera Bałtycka zaprasza na wieczór poezji ukraińskiej „Solidarni z Ukrainą” w poniedziałek, 14 marca o godz. 18. Podczas spotkania artyści związani z Operą Bałtycką przeczytają utwory ukraińskich poetek i poety nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności.

fot. mat. teatru

Publiczność zgromadzona w foyer Opery usłyszy wiersze Kataryny Kałytko z tomiku Nikt nas tu nie zna i my – nikogo w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Marianny Kijanowskiej z tomiku Babi Jar. Na głosy w tłumaczeniu Adama Pomorskiego oraz Serhija Żadana z tomiku Etiopia w tłumaczeniu Oli Hnatiuk i Adama Pomorskiego.

Kataryna Kałytko oraz Marianna Kijanowska są nominowane w tegorocznej edycji Nagrody, a ich tomy ukażą się wkrótce w postaci książkowej, nakładem Instytutu Kultury Miejskiej. Poetki, o ile sytuacja pozwoli, będą też gościły na Festiwalu Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 9-11 czerwca. Serhij Żadan nominowany był do Nagrody w 2012 roku.

Podczas wieczoru usłyszymy również utwór na głos i fortepian, oparty na ludowym motywie ukraińskiej kolędy Shcho to za predyvo - Wasilija Barwińskiego w aranżacji Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Wykonają go Marta Jundziłł i Liana Krasyun-Korunna.

Na wieczór poezji ukraińskiej w Operze Bałtyckiej wstęp jest wolny.

Podczas wydarzenia widzowie będą mogli wziąć udział w zbiórce funduszy, mających wspomóc obywateli Ukrainy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne