EN

25.03.2024, 10:01 Wersja do druku

Gdańsk. PC Drama w Żaku. Czytanie dramatu niemieckiego i spotkanie z jego autorką

Klub Żak zaprasza 25 marca o godz. 19 na kolejną odsłonę cyklu PC Drama. Tym razem odbędzie się czytanie performatywne współczesnego dramatu niemieckiego w reżyserii Doroty Androsz oraz spotkanie z jego autorką Svenją Violą Bungarten.

fot. Marco Cucuiu/mat. organizatora

„Garland” to szalone i dowcipne połączenie czarnej komedii, dramatu o kryzysie klimatycznym, filmu drogi i wariacji na temat „Czarnoksiężnika z Oz”. Akcja sztuki toczy się w niedalekiej przyszłości; w efekcie zmian klimatycznych Europę ogarnia fala suszy i towarzyszących jej pożarów. Nastoletnia sierota Dorota Sturm chce zostać aktywistką, aby zawalczyć o przyszłość coraz bardziej niepewnego świata. Ciocia Em i Wujek Henry podpalają własną farmę, bo już tylko dzięki pieniądzom z ubezpieczenia mogą uniknąć bankructwa. Prezenterka radiowa Lorna Luft po paru dobach za mikrofonem marzy wyłącznie o odpoczynku. Reżyser filmów katastroficznych Salvatore Brandt aby się utrzymać musi dorabiać jako kierowca tira. Jego brat Gus – policjant – usiłuje odnaleźć Dorotę, podejrzaną o podpalenia. I wreszcie pojawia się podstarzała… Judy Garland, która prowadzi stację benzynową.

„Garland” z 2021 roku to błyskotliwa komedia, bogato czerpiąca z popkultury. Bohaterowie sztuki to albo osoby z życia Judy Garland, albo postacie z klasycznego filmu „Czarnoksiężnik z Oz”. Jednak daleko tej opowieści od eskapizmu: toczy się ona w rzeczywistości, w której katastrofa jest nie pojedynczym zdarzeniem, ale stanem permanentnym, a losy bohaterów determinowane są przez dwa – zagrażające i nam –kryzysy: klimatyczny i ekonomiczny. Czy mamy jakąkolwiek przyszłość świecie bez przyszłości?

W czytaniu i rozmowie po nim weźmie udział Svenja Viola Bungarten. Jest ona jedną z najważniejszych niemieckich dramatopisarek młodego pokolenia. W 2016 za libretto „Post Nuclear Love” otrzymała nagrodę Berliner Opernpreis.

Feministyczny horror „Maria Magda” (czytany w ramach PC Dramy w listopadzie 2021 roku, w reż. Doroty Androsz) otrzymała główną nagrodę prestiżowego Heidelberger Stückemarkt. „Garland” swoją prapremierę miał w teatrze w austriackim Grazu; obecnie z powodzeniem jest grany w wielu teatrach w Niemczech, m. in. w Dreźnie i Hanowerze.

Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Goethe-Institut.

PC Drama / 25.03.2024 / g. 19.00 / Klub Żak
GARLAND
autorka: Svenja Viola Bungarten | przekład: Iwona Nowacka | reżyseria: Dorota Androsz | obsada: Maciej Konopiński, Karolina Kowalska, Maja Miro, Magdalena Smuk, Marek Tynda


Bilety:
30 zł - bez zniżek - w sklepie internetowym ( tickets.klubzak.com.pl ) i w kasie Klubu
25 zł – zniżka na Kartę Do Kultury - tylko w kasie Klubu
20 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów - dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,  [email protected]; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Źródło:

Materiał nadesłany