EN

28.09.2020, 17:15 Wersja do druku

Gdańsk. Czytanie dramatu Caryl Churchill w Żaku

fot. Klaudyna Schubert

28 września o godz. 19, w ramach cyklu PC Drama, odbędzie się czytanie sztuki "Aby ci o tym donieść" Caryl Churchill w reż. Magdy Szpecht.


W letnie popołudnie, w ogródku za domem, spotykają się na herbacie cztery starsze kobiety. Rozmawiają – a właściwie plotkują – o rodzinie, sąsiadach, serialach telewizyjnych, wspominają swoją przeszłość, powierzchownie komentują znane z mediów aktualne wydarzenia polityczne. Jednak z czasem sielankową atmosferę burzą kolejne, porażająco plastyczne opisy globalnej katastrofy: ogromnej powodzi, skażenia środowiska chemikaliami, pożarów, głodu czy… pandemii nowego wirusa.

„Samoloty z chorymi pasażerami odsyłano na Antarktydę. Niektórzy kładli się do łóżka obok swoich zmarłych, inni zamykali drzwi na klucz i biegli przed siebie dopóki nie padli. Ochotnicy i poborowi od siódmego roku życia doglądali chorych i zbierali zwłoki. Rządy czyściły skażone tereny i umawiały się ze sprzymierzeńcami, że będą nawzajem bombardowały swoje stolice. Prezydenci popełniali samobójstwo. Ostatni ocaleńcy nabyli odporność a zmutowany wirus wytępił wieloryby”.

- Sztuka Caryl Churchill łączy ze sobą dwie odległe rzeczywistości – opowiada Magda Szpecht, która reżyseruje czytanie - codzienność dojrzałych kobiet i świat apokaliptycznych przepowiedni, co daje efekt poetycki, przynoszący na myśl twórczość Samuela Becketta. „Aby ci o tym donieść" to surrealistyczne zdarzenie, w którym problemy psychologiczne, takie jak osamotnienie i lęk, łączą się z polityczną krytyką współczesności podporządkowanej kapitałowi oraz nowym technologiom. W krótkim, poetyckim, przerażającym i zarazem dowcipnym tekście zapisane zostały - warstwa po warstwie - najbardziej niepokojące aspekty naszej współczesności. Samotność, nerwice, traumy, kryzys ekonomiczny i katastrofa klimatyczna rezonują w pozornie spokojnej rzeczywistości trzech przyjaciółek, które przypadkowo - w trakcie popołudniowej herbaty w ogrodzie - zostają odwiedzone przez sąsiadkę posiadającą dar snucia apokaliptycznych wizji.  

Caryl Churchill (rocznik 1938) od lat pozostaje jedną z najważniejszych brytyjskich autorek piszących dla teatru. W Polsce jest znana przede wszystkim dzięki dramatowi „Love and Information”. Prapremiera „Aby ci o tym donieść” odbyła się w 2016 roku w Londynie; w 2019 roku krytycy „Guardiana” umieścili ją na ósmym miejscu listy pięćdziesięciu najważniejszych spektakli XXI wieku.

Magda Szpecht to jedna z czołowych polskich reżyserek młodego pokolenia, absolwentka krakowskiej szkoły teatralnej oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich poszukiwaniach teatralnych często poszerza ona granice formalne, wzbogacając przekaz o formy perfomance’u czy instalacji. Na początku 2018 roku przygotowała ona już w ramach PC Dramy czytanie sztuki „VV. Nie jestem już psem” Łukasza Wojtysko.

***

PC Drama / 28.09.2020 / g. 19.00 / Klub Żak

"Aby ci o tym donieść"

autorka: Caryl Churchill | tłumaczenie: Małgorzata Semil | reżyseria: Magda Szpecht | obsada: Ewa Jendrzejewska, Marta Kalmus, Hanna Miśkiewicz, Marzena Nieczuja-Urbańska | prowadzenie spotkania: dr Anna Jazgarska

---
Czytanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Teatr i taniec.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa na terenie klubu jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w seansach kinowych: imię i nazwisko, data i godzina seansu, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.
Środki bezpieczeństwa: w strefach dla publiczności są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu oraz pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne