EN

30.10.2020, 17:12 Wersja do druku

Gdańsk. "Czytania na czas kryzysu" w Teatrze Wybrzeże

fot. mat. teatru

Dla ludzi teatru czasy pandemii są wyjątkowo trudne - ograniczony kontakt z widzem, coraz mniejsza ilość przedstawień, trudności w realizacji nowych spektakli.

Również widownia odczuwa niedosyt - poprzez zmniejszenie dopuszczalnej ilości miejsc często nie udaje się dostać na wybrane przedstawienia, które obecnie grane są bardzo rzadko; kultura dostarczana on-line dla wielu osób stanowi problem nie tylko techniczny, lecz także odbiorczy - bo jak długo można siedzieć wpatrzonym w ekran komputera? Wychodzimy naprzeciw potrzebom twórców i odbiorców. W listopadzie i grudniu zapraszamy Państwa na cykl CZYTANIA NA CZAS KRYZYSU, w ramach którego zaprezentujemy sześć wyjątkowych i inspirujących tekstów polskich dramatopisarzy. Opiekę artystyczną nad projektem objął Michał Kurkowski. Wstęp wolny.

Najbliższe dwa czytania odbędą się już w przyszłym tygodniu na Scenie Malarnia. O terminach kolejnych czytań poinformujemy Państwa wkrótce!

wtorek, 3 listopada, godzina 18.00, Scena Malarnia
Piotr Wawer
PO PROSTU

Punktem wyjścia dla tekstu, w oryginalny sposób przetwarzającego formułę dokumentalną, są autobiograficzne doświadczenia. Autor sięga do lat osiemdziesiątych XX wieku i wydarzeń związanych ze śmiercią żony. Opowieść, którą uruchamia tragiczny w skutkach błąd lekarski, dotyczy nie tylko przeżyć osobistych, ale staje się poruszającym zapisem instytucjonalnego porzucenia, etycznego krachu struktur medycznych i społecznej wrażliwości. Kwestie te, pomimo upływu lat, brzmią niepokojąco aktualnie, a głos autora zaskakuje gorzkim humorem.

Sztukę przeczytają: Anna Kociarz, Jacek Labijak i Maciej Szemiel.

Piotr Wawer (ur. 1959) - warszawski twórca i aktor niezależny, związany z ruchem offowym. Współpracował z wieloma warszawskimi teatrami repertuarowymi (m.in. Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Dramatycznym). Zagrał na kilkudziesięciu scenach teatrów zawodowych w Polsce i zagranicą. Stworzył liczne epizodyczne role filmowe i telewizyjne, współpracując np. z Krzysztofem Zanussim, Barbarą Sass, Kazimierzem Kutzem. Współzałożyciel i wieloletni menadżer Teatru Parabuch, który działa od 1984 roku i do tej pory wystawił ponad 100 premier. Zagrał w nim blisko 400 spektakli nagradzanych na wielu festiwalach w całej Polsce i zagranicą. Założył kilka teatrów amatorskich, takich jak Melpo, Łoscemił, Teatr Wcześniej Urodzonych, Teatr Reset czy Teatr na PrzeKur, w których wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli. Aktor, reżyser i menadżer w Kompanii Teatralnej Mamro.

środa, 4 listopada, godzina 18.00, Scena Malarnia
Beniamin M. Bukowski
MIASTO

Sztuka jest pozornie prostą opowieścią o kilkuletnim chłopcu, który buduje miasto z klocków, zabawek, domowych sprzętów. Jego obszar intensywnie się rozrasta, w końcu ogarnia całe mieszkanie, z łazienką i sypialnią rodziców włącznie. Temu działaniu towarzyszą jednak nieprzewidziane przez dziecko wydarzenia, np. konieczność posprzątania podłogi, kurz zbierający się na klockach, który nie sprzyja alergii, a w końcu – przeprowadzka.

Sztukę przeczytają: Małgorzata Oracz, Maciej Konopiński, Maciej Szemiel i Adam Turczyk.

Beniamin M. Bukowski (ur. 1991) - dramatopisarz, reżyser dramaturg. Absolwent historii sztuki i filozofii w ramach MISH UJ, reżyserii teatralnej AST w Krakowie. Obecnie doktorant Instytutu Filozofii UJ w Zakładzie Estetyki.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne