EN

19.06.2020, 17:01 Wersja do druku

Gdańsk. 70 lat Opery Bałtyckiej

mat. teatru

28 czerwca to dla Opery Bałtyckiej data szczególna. Tego dnia, w 1950 roku, miała miejsce premiera "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w reżyserii Wiktora Brégy, pod kierownictwem muzycznym Zygmunta Latoszewskiego. To jednocześnie data, którą uznaje się za początek istnienia Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W tym roku zatem Opera Bałtycka obchodzi swój jubileusz 70-lecia. Niestety przypada on w trudnym dla wszystkich czasie, co uniemożliwia uświetnienie w należyty sposób czerwcowej rocznicy. Sytuacja na szczęście się zmienia, a my przygotowujemy się na kolejne spotkania z naszą publicznością. Od drugiej połowy sierpnia do końca grudnia zaplanowaliśmy szereg spektakli i wydarzeń muzycznych, jak premiery oper "Wehikuł czasu" Francesco Bottigliero, "Fidelio" Ludwiga van Beethovena czy cykl koncertów "Wtorki na fali".
W kontekście roku jubileuszowego to jednak listopadowa premiera zasługuje na szczególną uwagę.
Będzie to wyjątkowy wieczór, na który złożą się trzy tytuły, gwarantujące widzom pełną przeżyć wędrówkę przez muzyczne estetyki i tematy. Od starotestamentowej historii
o Judycie, poprzez na wskroś pogańskie Święto wiosny, kończąc na nowotestamentowej przypowieści o synu marnotrawnym - muzyka Honeggera, Strawińskiego i Debussy'ego do literackich pierwowzorów wnoszą nutę niepokoju, jednocześnie uwypuklając niejednoznaczność ich problematyki. Takie zestawienie tytułów pozwoli również pokazać kunszt artystyczny wszystkich zespołów Opery Bałtyckiej podczas jednego wieczoru.
Za stronę muzyczną całego wieczoru odpowiada maestro José Maria Florncio, reżyserem operowych jednoaktówek "Judyty" i "Syna marnotrawnego" jest Romuald Wicza-Pokojski, choreografię do "Święta wiosny" przygotowuje natomiast Ewa Wycichowska.


Jan Kusiewicz jako Leński w "Eugeniuszu Onieginie"

Z okazji jubileuszu chcielibyśmy również stworzyć wspólnie z naszymi widzami internetowy Leksykon Opery Bałtyckiej. 70 lat to bowiem nie tylko tysiące spektakli, koncertów i innych wydarzeń muzycznych, ale również miliony widzów i jeszcze więcej emocji, wzruszeń, wspomnień. Często podczas rozmowy z naszymi widzami okazuje się, że mają oni do opowiedzenia piękne operowe historie, a nierzadko też są posiadaczami unikatowych zdjęć, autografów artystów występujących lata temu na naszej scenie czy innych pamiątek związanych z Operą Bałtycką.

Chcielibyśmy zebrać ich jak najwięcej! Dlatego też zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami, anegdotami, zdjęciami, pamiątkami związanymi z Operą Bałtycką i osobami współpracującymi z nią przez te wszystkie lata. Będziemy je publikować na naszej stronie, a najciekawsze z nich być może trafią nawet do publikacji przygotowywanej z okazji 70-lecia Opery.

Wspomnienia, zdjęcia, pamiątki można wysłać mailem ([email protected]), pocztą (Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15, 80-219 Gdańska, koniecznie z dopiskiem 70 lat Opery) lub przynieść je osobiście (tu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 58 763 49 12 w. 336). Czekamy do końca sierpnia 2020.

Źródło:

Materiał nadesłany