EN

14.09.2022, 12:56 Wersja do druku

Gdańsk. 14. Gdański Festiwal Tańca – od piątku w Klubie Żak

W programie tegorocznego GFT, który odbędzie się od 16 do 25 września 2022 r. w Klubie Żak, znajdują się spektakle dla koneserów tej sztuki, jak i dla osób, które dopiero wchodzą w świat teatru tańca. Nie zapomniano też o najmłodszych widzach. W konkursie Solo Dance Contest rywalizować będzie 24 tancerzy z Europy, Izraela, Kamerunu i USA. Trójmiasto prezentuje absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej - Angele Villaneuva Jara.

Hipotyzująca Oly Portal na początek

Gdański Festiwal Tańca (Klub Żak, Gdańsk ul. Grunwaldzka 195/197) już na otwarcie proponuje spektakl, który - jestem przekonana - zostanie na długo w naszej pamięci. Zrealizowała go Orly Portal, izraelska tancerka i choreografka, nauczycielka tańca, terapeutka głosu i ruchu. Twórczyni odrębnego języka tańca zawierającego elementy tańca brzucha, tańca współczesnego, improwizacji kontaktowej i Feldenkraisa. 

Do pracy nad spektaklem "Fakarouni" artystka zaprosiła trzech doświadczonych tancerzy z czołowych izraelskich zespołów: Batsheva Dance Company (którego głównym choreografem jest Ohad Naharin twórca języka ruchu Gaga) i Kibbutz Contemporary Dance Company. 

- Orly Portal wystąpiła już na GFT w 2018 roku. Jej kobiecy “Like a spring”: kolorowe koronkowe sukienki, sztuczne kwiaty, muzyka wschodu był jednym z najpiękniejszych spektakli w historii festiwalu! - wspomina Maria Miotk, kuratorka Gdańskiego Festiwalu Tańca. - Teraz artystka przyjedzie do nas z trzema doświadczonymi tancerzami ze znakomitych zespołów. Stworzyli piękne przedstawienie o miłości, o uczuciu, które nie przemija, chociaż przemija ciało. Jest w nim mocna energia, trochę erotyczna, dojrzała. Znów usłyszmy muzykę wschodu, Orli będzie też śpiewała. 

Zaplanowano też warsztaty z artystką dla profesjonalnych tancerzy i tancerek - otwarte rozgrzewki z zespołem Orly Portal Company odbędą się 13, 14 i 15 września w godz. 10-11.30 na Sali Suwnicowej w Klubie Żak. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

„The Others” - nie tylko dla dzieci 

W sobotę, 17 września, zobaczymy spektakl belgijskiej grupy Anton Lachky Company „The Others” - baśniowy, o tematyce związanej z ekologią. Na festiwalu pojawiały się już propozycje dla dzieci, ale dotąd pokazywano je osobno, przed południem. Tym razem, ze względu na swój uniwersalny charakter, spektakl będzie zagrany o godz. 19.

- Przeznaczony jest dla widzów od szóstego roku życia, ale moim zdaniem to spektakl otwarty na każdą widownię - tłumaczy Maria Miotk. - Dlaczego? Ponieważ jest wyrażony prostymi środkami, ale bez infantylnej scenografii i doskonały ruchowo, co sprawia, że staje się również doskonałą propozycją dla kogoś, kto po raz pierwszy styka się z teatrem tańca. Narrację oparto o bajkę napisaną przez żonę choreografa Antona Lachky, opowiadającą o ludziach i ich opozycji wobec natury. 

„Hidden” Lali Ayguade - filozoficzny i ciekawy ruchowo

W niedzielę, 18 września, zobaczymy spektakl „Hidden” Lali Ayguade, artystki z Hiszpanii, która występowała już na gdańskim festiwalu.

- Będzie to ostatnia część trylogii, której pierwszą część - „Kokoro” - widzowie w Gdańsku mieli okazję zobaczyć na GFT w 2018 roku. Ta część ma charakter bardziej filozoficzny, zajmuje się istotą człowieka, opowiada o tym, jak teraźniejszość przykrywa naszą przeszłość, wpływa na nasze wspomnienia i na to kim jesteśmy. Dramaturgicznie jest to spektakl bardzo dojrzały, dający do myślenia, operujący ciekawym językiem ruchowym.  

A za tydzień… “Memento” i bezkompromisowa nagość

- W kolejny weekend zobaczymy nieco inne propozycje - mówi Maria Miotk. - Sobotnie „Memento” (24 września), dosyć młodego zespołu “Cornelia” z Włoch, nie ma określonej treści, jest bardziej poszukiwaniem rytuału ruchowego. Poznaliśmy tych tancerzy podczas pandemii, gdy zespół wystartował w konkursie na krótki utwór zrealizowany w pandemicznych realiach. Ich nagrana we własnym mieszkaniu propozycja spodobała się jurorom najbardziej, a częścią nagrody był właśnie przyjazd na gdański festiwal.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 25 września, wystąpi Teatr A Part z Katowic (prezentował się już w Gdańsku podczas ostatniego Festiwalu Szekspirowskiego). Na GFT artyści przywiozą spektakl „Four More”. Jest to propozycja dla koneserów tańca i widzów dorosłych, ponieważ operuje całkowitą nagością, której jak dotąd na festiwalu nie było zbyt wiele.

- Uważam, że jeśli pojawia się nagość, musi być uzasadniona - potwierdza kuratorka. - W tym wypadku tak jest. Cztery tancerki reprezentują różne typy sylwetek, prawdziwą kobiecość. Spektakl jest powolny, konceptualny, bardzo piękny wizualnie z niebagatelną scenografią, ale niezbyt prosty w odbiorze. 

Jego istota zawiera się w tytule „Four More”. Tancerki poszukiwały konotacji liczby cztery - czterej jeźdźcy apokalipsy, cztery gracje, itp. 

- Będzie dużo kontekstów, dużo symboliki, której widzowie mogą szukać wraz z tancerkami, albo zanurzyć się w głębi ich sztuki - podpowiada kuratorka.  

Jak napisał Radosław Kobierski na portalu miasto-ogrodow.eu: „Wizualnie „Four More” dzięki bardzo umiejętnej pracy światłem i świetnym pomysłom, był arcydzielny (nie boję się użyć tego słowa). Choreograficznie – również zbliżał się do ideału. Absolutnie nie zwracałem uwagi na "metafizykę" liczby cztery, konotacje i odniesienia kulturowe, moje zmysły zajęte były wyłącznie przeżywaniem i przyjemnością z tego płynącą - myślę o takiej przyjemności, która płynie z uczestnictwa w misterium.” 

Solo Dance Contest 2022

Oprócz wrażeń czysto estetycznych czekają nas też na GFT emocje konkursowe. Od poniedziałku do piątku Salą Suwnicową zawładną soliści startujący w międzynarodowym konkursie Solo Dance Contest - 24 tancerzy przyjechało do Gdańska z Europy, Izraela, Kamerunu i USA. Trójmiasto reprezentuje Angele Villaneuva Jara, absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej. 

- W tym roku wyjątkowo dużo było zgłoszeń z Izraela, bardzo ciekawych - mówi Maria Miotk, kuratorka Festiwalu Tańca. - Bardzo się cieszę, ponieważ izraelski taniec trzyma niezmiennie wysoki poziom. Sporo z nich zaprosiliśmy. Ale muszę przyznać, że Polacy byli równie dobrzy. Wszystkie solówki były oryginalne, przemyślane, nie była to tylko choreografia do muzyki. Pojawiło się też kilka zgłoszeń powtórnych, np. Francuz Johanat Breton wystąpi w Gdańsku po raz drugi. Widzowie znają też może Angele Villaneuva Jara - absolwentkę Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Młoda tancerka otrzymała w tym roku tytuł najlepszej absolwentki szkół baletowych w Polsce i zdobyła angaż do jednego z warszawskich teatrów.  

Spektakle oceniać będzie Jury, w którego składzie zasiadają: legendarna holenderska performerka i tancerka Katie Duck, izraelski tancerz Erez Zohar oraz menager i dramaturg tańca Konrad Kurowski. Czwartym jurorem jest tradycyjnie publiczność, która w głosowaniu wyłoni swojego laureata

Warto też przypomnieć, że gdy emocje konkursowe opadną, na GFT zawsze jest czas, by porozmawiać z artystami i poczuć się częścią tego artystycznego fermentu. A nawet zaszaleć na parkiecie kawiarni Klubu Żak.

Gdański Festiwal Tańca 2022 - PROGRAM

SPEKTAKLE

Piątek, 16 września, godz.19

Fakarouni / Orly Portal Company / Izrael / w.: Orly Portal, Artour Astman, Anderson Braz, Erez Zohar

Sobota, 17 września, godz.19

The Others / Anton Lachky Company / Belgia / w.: Evelyne de Weerdt, Dunya Narli, Nino Patuano, Lewis Cooke

Niedziela, 18 września, godz.19

Hidden / Eulalia Ayguade Company / Hiszpania / w.: Ana Calsina, Joana Gomila, Diego Sinniger, Akira Yoshida, Lisard Tranis, Enric Ases

Sobota, 24 września, godz. 19

Memento / Cornelia / Włochy / w.: Eleonora Greco, Nicolas Grimaldi Capitello, Leopoldo Guadagno, Francesco Russo / pierwszy raz w Polsce

Niedziela, 25 września, godz. 19

Four More / Teatr A Part / Polska / w. Alina Bachara, Katarzyna Gogacz, Karolina Wosz, Marta Zielonka / tylko dla widzów pełnoletnich

SOLO DANCE CONTEST / prezentacje konkursowe

19 do 22 września, godz.18

Solo Dance Contest / finały

23 września, godz. 18.

BILETY

23.09 i 25.09 - 35 zł – bez zniżek / 30 zł - Karta Do Kultury* / 25 zł – bilet ulgowy* / 15 zł – Karta Tancerza*

Pozostałe spektakle: 40 zł – bez zniżek / 35 zł - Karta Do Kultury* / 25 zł – bilet ulgowy* / 15 zł – Karta Tancerza*

Pokazy konkursowe: 19 – 22.09 - 25 zł / 15 zł – Karta Tancerza*

Kasa czynna w g.15.00 0 21.00, w soboty i niedziele od g.16.00 lub 30 minut przed pierwszym seansem. Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), [email protected]

Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł oryginalny

14. Gdański Festiwal Tańca - od piątku w Klubie Żak: pięć zmysłowych spektakli i 24 tancerzy w konkursie

Źródło:

Gdansk.pl

Link do źródła

Autor:

Anna Umięcka

Data publikacji oryginału:

13.09.2022