EN

5.09.2020, 08:20 Wersja do druku

Francja. Zmarła pieśniarka i aktorka rewiowa Annie Cordy

Inne aktualności

W wieku 92 lat zmarła w Vallauris, na francuskim Lazurowym Wybrzeżu belgijska pieśniarka i aktorka Annie Cordy nazywana „królową music-hallu”. Jak poinformowała jej siostrzenica, Michele Lebon, artystka straciła przytomność w piątek po południu i mimo prób reanimacji, już jej nie odzyskała.

Annie Cordy (prawdziwe nazwisko Leonie Cooreman) w ciągu długiej kariery nagrała ponad 700 piosenek, wystąpiła w ok. 20 musicalach i operetkach i zagrała w licznych filmach i serialach telewizyjnych. Występowała też w teatrze.

Znana była z temperamentu scenicznego i nieodłącznego promiennego uśmiechu. W 2004 r. król Belgów Albert II nadał jej tytuł szlachecki baronessy.

Cordy urodziła się w Laeken - dzielnicy Brukseli 16 czerwca 1928 r. Początkowo występowała jako solistka śpiewając, przy akompaniamencie orkiestry, amerykańskie standardy. Później zaczęła występować w rewiach, początkowo w Brukseli, a następnie w Paryżu, gdzie przybrała sceniczny pseudonim Annie Cordy.

Występowała z takimi artystami i aktorami jak Sacha Guitry, Jean Gabin i Simone Signoret.

"Annie była artystką doskonałą, która wiedziała jak robić wszystko - tańczyć, śpiewać, grać w komediach. Była wielką profesjonalistką, o wielu talentach, była francuską Lucy Ball" – powiedziała na wieść o jej śmierci pieśniarka Mireille Mathieu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne