EN

4.09.2020, 21:52 Wersja do druku

Agnieszka Zwierko – Z La Scali do Royal Opera House

Jest jedną z najlepszych polskich śpiewaczek operowych, która zrobiła prawdziwą międzynarodową karierę w Mediolanie, Londynie, Berlinie, Barcelonie, Tokio czy Buenos Aires. Występowała też na Beijing Music Festival (Pekin), Wexford Opera Festival (Irlandia), Glyndebourne Opera Festival (Wielka Brytania).

Prywatnie – to osoba bezpośrednia, szczera, lubiąca się pośmiać, ale też ostro reagująca na coś, co jej się nie podoba. Ma silny charakter i idzie przez życie prosto wytyczoną drogą. 

Zawodowo – niezwykle odpowiedzialna, profesjonalna, ma konkretne cele, które osiąga. Pamiętam, kiedy kilkanaście lat temu mówiła mi, że będzie śpiewać w La Scali – i w 2007 roku wystąpiła na tej scenie, owianej legendą. Przez 7 lat była związana z Teatro Massimo w Palermo, gdzie rozpoczynał swą wielką karierę Luciano Pavarotti i wielu innych sławnych śpiewaków. Wybitna mezzosopranistka otrzymała propozycje współpracy między innymi z: Semperoper w Dreźnie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, Opera Lyra w Ottawie, Teatro Colon w Buenos Aires i Royal Opera House Covent Garden w Londynie, gdzie zadebiutowała w 2012 roku.

Zapraszam do obejrzenia programu z cyklu “Muzyka moja miłość”, w którym Agnieszka Zwierko szczerze opowiada o swojej karierze w Salonie Bogusława Kaczyńskiego w Wilanowie.

W Polsce występowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi czy Gliwickiego Teatru Muzycznego, gdzie na moją prośbę przygotowała partię Carmen w operze Bizeta. Śpiewała także w Teatrze ROMA w Warszawie za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego. Od 10 lat współpracuje ściśle z Komische Oper w Berlinie i występuje tam kilkanaście razy w sezonie. Berlińska publiczność ją uwielbia. Jest obsadzana przez znakomitego reżysera Barrie’go Kosky’ego, który ogromnie ją polubił i wykorzystał jej talent aktorski, zwłaszcza komediowy. Od wielu lat śpiewaczkę podziwia też publiczność teatrów narodowych w Czechach i na Słowacji w repertuarze słowiańskim i włoskim.

W pierwszym kwartale 2021 roku Zwierko będzie śpiewać w Komische Oper złą wróżkę Fata Morganę w “Miłości do trzech pomarańczy” Prokofiewa oraz wiedźmę Ježibabę w “Rusałce” Dvořáka. Jesienią 2021 roku (oraz na Festspiele w 2022) wystąpi w “Nosie” Szostakowicza w Bayerische Staatsoper. W 2022 roku powróci do Komische Oper jako Tangolita w “Balu w Savoyu” Abrahama (zagrała dotąd już 50 spektakli) oraz wcieli się w Mrs Quickly w premierze „Falstaffa” Verdiego w reżyserii Barrie’go Kosky’ego. Została również zaproszona do Opéra de Montréal jako Kostelniczka w “Jenufie” Leoša Janáčka. Następnie wystąpi w Grand-Théâtre de la Monnaie w Brukseli jako niania Tatiany – Filipiewna i zadebiutuje w Opéra National de Paris jako Kostelniczka w “Jenufie” Janáčka. W wolnych od prób i spektakli chwilach uczy studentów w filii warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.

Złoty kogucik, Amelfa Teatro Madryt

Tytuł oryginalny

Agnieszka Zwierko – Z La Scali do Royal Opera House

Źródło:

www.orfeo.com.pl
Link do źródła