EN

8.11.2024, 18:39 Wersja do druku

Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi: teatry potrzebują jasnych form finansowania

Potrzebne jest wypracowanie mechanizmu, który będzie wymuszał na organizatorze zapisu kwoty minimalnej, jaką przeznacza na funkcjonowanie swojego teatru – podkreśliła w piątek na współKongresie Kultury Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

fot. Maciej Zakrzewski/mat. teatru

Na debacie plenarnej "(Re)forma instytucji kultury – publiczne, społeczne, prywatne", podczas odbywającego się w Warszawie współKongresu Kultury, w piątek dyskutowano o relacjach finansowych pomiędzy teatrami a ich organizatorami oraz o formach wyboru dyrektorów instytucji kultury.

W debacie wzięli udział: menadżerka kultury, dyrektorka finansowa teatru Komuna Warszawa Alina Gałązka; dyrektorka muzeum miejskiego w Tychach Aleksandra Matuszczyk; prezeska Unii Polskich Teatrów i dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska; aktorka, reżyserka, prezeska Unii Teatrów Niezależnych Maria Seweryn; dyrektor departamentu dziedzictwa kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Rypson; a także dyrektor biura kultury w Urzędzie m. st. Warszawy Artur Jóźwik.

Debatę rozpoczęto pytaniem: "Co w ustawie o działalności kulturalnej i ustawie o muzeach jest przeregulowane, a czego przede wszystkim brakuje?".

Ewa Pilawska, prezeska Unii Polskich Teatrów i dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi, wskazała, że głównym problemem są relacje finansowe pomiędzy teatrami a ich organizatorami, a szczególnie brak zapisu o minimalnej kwocie, jaką organizator przekaże na działalność teatru. Opisała również problemy, jakie wynikają z braku zapisu o kwocie minimalnej. Podkreśliła trudności, jakie powoduje brak klarownego budżetu na działanie teatrów, w kontekście organizacji zespołu i planowania repertuaru.

Drugim tematem, poruszanym podczas debaty, były formy wyboru dyrektorów placówek kultury. Zgodzono się, że powinny być to konkursy o bardzo transparentnym przebiegu

Od czwartku do soboty w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbywa się zainicjowany przez stronę społeczną, a organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współKongres Kultury, którego uczestnicy rozmawiają o kluczowych dla rozwoju polskiej kultury sprawach.

Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Źródło:

PAP