EN
13.03.2023, 14:29 Wersja do druku

Elbląg. Premiera i nagrody Aleksandry z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru u Sewruka

Za niespełna dwa tygodnie w Teatrze Sewruka będzie miała miejsce kolejna premiera. Podczas teatralnych obchodów 62. Międzynarodowego Dnia Teatru 25 marca (sobota) widzowie będą mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć najnowszy spektakl elbląskiego teatru: „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Ivo Brešana w reżyserii Katarzyny Deszcz.

fot. mat. teatru

„Przedsatwienie Hamleta…” jest uważane za najwybitniejsze dzieło Ivo Brešana.  Autor kilkakrotnie zmieniał swój tekst, który ostateczny kształt nabrał dzięki współpracy z reżyserem i aktorami w 1971 r.  Dzisiaj, ponad pięćdziesiąt lat później, sytuacja jest podobna – reżyserka, Katarzyna Deszcz wspólnie z aktorami pracują nad tekstem Brešana, by nadać mu aktualny wydźwięk.

- Podjęłam się adaptacji, a właściwie jest to adaptacja zbiorowa, ponieważ w trakcie prób, co chwilę ktoś coś dokłada, dorzuca. Zostały schematy, które są zapisane w dramacie, jego struktura. W jakiejś niewielkiej lokalnej społeczności ludzie postanawiają wystawić „Hamleta” Szekspira. Ale ten język jest dla nich za trudny i postanawiają go przepisać. A my całą sytuację postanowiliśmy przesunąć w czasie o 50 lat do przodu - mówi Katarzyna Deszcz.

Jak może zabrzmieć „Hamlet” w zderzeniu z małomiasteczkowymi realiami? Czy z banału życia codziennego uda się wskrzesić wzniosłego ducha szekspirowskich dylematów? Jak z tekstem Szekspira poradzą sobie mieszkańcy Głuchej Dolnej? Jak się okaże, tragikomiczne losy bohaterów coraz bardziej przypominać będą historie postaci ze stron szekspirowskiego „Hamleta”.

Tradycyjnie, z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, w sobotę przyznane zostaną także doroczne nagrody teatralne Aleksandry w kategoriach: Kobieca Rola Roku, Męska Rola Roku, Najwierniejszy Widz Zbiorowy oraz Przyjaciel Teatru. Aleksandry, których pomysłodawcą w 2004 r. był dyrektor Teatru Mirosław Siedler, są wyróżnieniem dla aktorów za kreacje aktorskie oraz Przyjaciół Teatru za ich zaangażowanie i wsparcie teatralnej kultury.

Najnowszy spektakl „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” będzie można zobaczyć także w niedzielę 26 marca oraz w czwartek 30 i piątek 31 marca, a także w niedzielę 02 kwietnia.

„Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”, reż. Katarzyna Deszcz, Teatr im. A. Sewruka w Elblągu

25 marca (sobota), godz. 18:00 – PREMIERA
26 marca (niedziela), godz. 17:00
30 marca (czwartek), godz. 19:00
31 marca (piątek), godz. 19:00
02 kwietnia (niedziela), godz. 17:00

Źródło:

Materiał nadesłany