EN

24.01.2020, 16:23 Wersja do druku

Edward Lubaszenko w Radomiu. Elektrownia zaprasza na spotkanie

W ramach cyklu "Wieczory z gwiazdą" MCSW Elektrownia zaprasza 1 lutego na spotkanie z aktorem teatralnym i filmowym.

Edward Lubaszenko, a właściwie Edward Ryszard Linde-Lubaszenko (1939) urodził się w Białymstoku. Jego ojcem był Niemiec szwedzkiego pochodzenia, Julian Linde, który wyjechał w 1939 z zajętego po wybuchu II wojny światowej przez ZSRR Białegostoku. W 1941 roku Edward wraz z matką, przy pomocy radzieckiego kapitana Mikołaja Lubaszenki, przeprowadzili się do Archangielska, podając się za jego rodzinę. O swoim prawdziwym ojcu aktor dowiedział się dopiero w dorosłym życiu. W 1991 roku postanowił dodać człon Linde do nazwiska Lubaszenko.

Początkowo studiował medycynę. Zdał eksternistyczny egzamin aktorski (1963). Należał do zespołów teatralnych we Wrocławiu i Gorzowie, od sezonu 1972/1973 zaangażował się do Starego Teatru w Krakowie. Tu zagrał wiele znaczących ról w spektaklach inscenizowanych przez najwybitniejszych twórców, m.in. Andrzeja Wajdę (Aleksy Kiryłow w "Biesach" Fiodora Dostojewskiego), Jerzego Jarockiego (Łopachin w "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa).

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Edward Lubaszenko w Radomiu. Elektrownia zaprasza na spotkanie

Źródło:

Materiał własny
„Gazeta Wyborcza” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

amg.

Data publikacji oryginału:

24.01.2020