Logo
Aktualności

Kraj. Dwadzieścia premier na które czekamy sezonu 2020/21

11.09.2020, 11:35 Wersja do druku

Nastał wrzesień 2020. Czas ujawniania planów teatralnych oraz zapowiedzi sezonu. Niepewność dnia jutrzejszego, spowodowana pandemią, wpływa mocno na określenie przyszłości repertuarów scen krajowych. Niemniej można próbować skonstruować mapę oczekiwań i podróży do zakątków teatralnych. Poniżej zestaw dwudziestu premier sezonu 2020/21 na które czekamy i o których przeczytacie na naszym blogu.

1/ Gwałtu, co się dzieje!, reż. Jacek Głomb, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wielkopolski, premiera: wrzesień 2020.

Mistrzowska komedia Aleksandra Fredry w reżyserii dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Co się stanie gdy kobiety przybiorą role męskie, a mężczyźni kobiece? Niby dawne, ale zawsze aktualne. Chwila oddechu na początek sezonu.

2/ Ślub, reż. Radosław Rychcik, Teatr Zagłębia, Sosnowiec, premiera: wrzesień 2020.

Wedle zapowiedzi opowieść Witolda Gombrowicza została wpisana w dzień dzisiejszy i ma być eposem o współczesnej rodzinie. Zminimalizowany dramat korespondujący z rzeczywistością społeczną. Powrót syna ma stać się pogodzeniem i powrotem do normalności a ostatecznie intensyfikuje konflikt i napięcia między najbliższymi.

3/ Nana, reż. Monika Pęcikiewicz, Teatr Polski, Poznań, premiera: wrzesień 2020.

Spektakl na podstawie powieści Emila Zoli, w którym bierze udział cały zespół aktorski sceny oraz orkiestra antraktowa. Widowisko o losach prostytutki, wszystkiego na sprzedaż w tle wyższych i średnich sfer Paryża.

4/ Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów, reż. Rudolf Zioło, Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyn, premiera: wrzesień 2020.

Lokalna historia – tym razem na Warmii i Mazurach. Autorzy spektaklu na warsztat biorą twórczość Melchiora Wańkowicza, aby za jej sprawą ukazać teatralny reportaż o życiu i codzienności mieszkańców tej ziemi.

5/ Lazarus, reż. Jan Klata, Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław, premiera: wrzesień 2020.

Musical do muzyki Davida Bowie, a w roli głównej Marcin Czarnik. Historia z pogranicza science fiction o przedstawicielach obcej cywilizacji, którzy podróżują na Ziemię w poszukiwaniu lepszego życia.

6/ Augustus, reż. Jacek Popławski, Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, Bielsko-Biała, premiera: wrzesień 2020.

Ciekawe przybliżenie polskiemu widzowi baśni niemieckiego prozaika i poety Hermanna Hessego. Samotna matka, w dniu narodzin dziecka wypowiada życzenie, aby ono było przez wszystkich kochane i doceniane. Czy stanie się to proroctwem czy przekleństwem?

7/ Zły, reż. Piotr Ratajczak, Teatr Polski, Bielsko-Biała, premiera: październik 2020.

Kolejna podróż historyczna Piotra Ratajczaka w głąb dziejów naszego kraju. Tym razem Warszawa i lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku. Gangi i przemoc, nocne życie i szare dni stolicy w okresie początków Polski Ludowej.

8/ Jeńczyna, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej, Kraków, premiera: październik 2020.

Najnowsza sztuka autorstwa Pawła Demirskiego. Otwarta rozmowa o seksie: pragnieniach, fantazjach i codzienności w sprawach intymnych. Rzecz o naszej pruderii i wewnętrznych niespełnieniach.

9/ Jak grzebaliśmy Józefa Stalina, reż. Jacek Głomb, Teatr Współczesny, Warszawa, premiera: październik 2020.

Prapremiera światowa autorstwa rosyjskiego pisarza i krytyka Artura Sołomonowa. Swoiste political fiction z kręgów władzy Związku Radzieckiego. Jako Chruszczow dawno nie obecny na scenie Marcin Troński.

10/ Koniec z Eddym, reż. Anna Smolar, Studio teatrgaleria, Warszawa, premiera: październik 2020.

Drugi raz, po gnieźnieńskiej Historii przemocy w reżyserii Eweliny Marciniak, spotkanie teatralne z gwiazdą francuskiej sceny literackiej Edouardem Louisem. Tym razem adaptacja sceniczna jego debiutanckiej powieści będącej próbą ukazania procesu godzenia się z homoseksualizmem w świecie homofobicznej nienawiści.

11/ Rozważna i romantyczna, reż. Alina Moś-Kerger, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, premiera: październik 2020.

Romansidło. Klasyk gatunku Jane Austen. Nadrzędna rzecz to miłość i szczęście w świecie pieniądza i konwenansu. Dwie siostry wobec przeciwności i daru losu. Dla wszystkich w jesienny wieczór.

12/ 2020: Burza, reż. Grzegorz Jarzyna, TRWarszawa, Warszawa, premiera: październik 2020.

Autorska wersja dramatu Williama Shakespeare’a. W oryginalną historię twórcy, za pomocą sztucznej inteligencji, nakładają różne możliwe wersje tego co mogło się wydarzyć.

13/ Prawda, Prawda, Prawda…, reż. Agata Duda-Gracz, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice, premiera: listopad 2020.

Kolejny autorski spektakl Agaty Dudy-Gracz. Do małej wspólnoty przybywa Prawda. Tylko komu ona jest potrzebna we współczesnym świecie? Kto jej potrzebuje? A komu jest zbyteczna?

14/ Pretty Woman, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Variete, Kraków, premiera: listopad 2020.

Znana filmowa historia tym razem w wersji musicalowej. Kopciuszek we współczesnej wersji, gdzie prostytutka kradnie serce bogatemu przedsiębiorcy. A reżyseruje mistrz stylu – Wojciech Kościelniak.

15/ Wiosenna bujność traw, reż. Michał Siegoczyński, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kielce, premiera: grudzień 2020.

Kolejna filmowa historia na polskich scenach. Tym razem kanwą stał się scenariusz Williama Inge. Opowieść o niespełnionej miłości, mezaliansie i buncie wobec starszych.

16/ Cardillac, reż. Mariusz Treliński, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Warszawa, premiera: styczeń 2021.

Pierwszy raz na scenie warszawskiej pojawi się opera Paula Hindemitha. Dyrektor artystyczny sceny operowej mierzy się z mroczną historią i zagadką kryminalną. Czy osiągnie sukces porównywalny Halce? W roli tytułowej gwiazda scen operowych Tomasz Konieczny.

17/ Rewizor, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego, Kraków, premiera: styczeń 2021.

Mistrzowska komedia Nikołaja Gogola na scenie po przejściach pod nową dyrekcją artystyczną Krzysztofa Materny. Utwór na który zawsze warto czekać, gdyż jest zawsze aktualny i aluzyjny wobec współczesności. Jak wygląda obraz miasteczka i jego społeczności roku 2021? Odpowiedź w teatrze.

18/ Klątwa rodziny Kennedych, reż. Wiktor Rubin, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kielce, premiera: luty 2021.

Wiktor Rubin we współpracy z Jolantą Janiczak na warsztat bierze znany amerykański ród. Znając zainteresowania artystyczne tandemu przewodnim tematem będzie kobieta naszych czasów.

19/ 3Siostry, reż. Luk Perceval, TRWarszawa, Warszawa, premiera: kwiecień 2021.

Jedna z największych gwiazd europejskiego teatru, belgijski reżyser Luk Perceval mierzy się na warszawskiej scenie z arcydramatem Antona Czechowa. Spektakl ma być metaforą starzejącej się Europy, która nie chce poddać się nieuniknionemu upływowi czasu.

20/ Bulwar zachodzącego słońca, reż. Jacek Mikołajczyk, Opera Nova, Bydgoszcz, premiera: kwiecień 2021.

Wielki hit mistrza musicalu Andrew Lloyda Webbera. Ostatnia miłość gwiazdy niemego kina i scenarzysty filmowego z tragicznym finałem.

Z wielką niecierpliwością czekamy na premiery i wydarzenia sezonu. Również nadrabiamy zaległości z zeszłego roku. Aby był to dobry czas dla widzów i twórców. Do zobaczenia w teatrze i na naszym blogu.

Tytuł oryginalny

Dwadzieścia premier na które czekamy sezonu 2020/21

Źródło:

www.kulturalnycham.com.pl
Link do źródła

Autor:

Benjamin Paschalski

Data publikacji oryginału:

11.09.2020

Sprawdź także