EN

11.09.2020, 11:35 Wersja do druku

Kraj. Dwadzieścia premier na które czekamy sezonu 2020/21

Nastał wrzesień 2020. Czas ujawniania planów teatralnych oraz zapowiedzi sezonu. Niepewność dnia jutrzejszego, spowodowana pandemią, wpływa mocno na określenie przyszłości repertuarów scen krajowych. Niemniej można próbować skonstruować mapę oczekiwań i podróży do zakątków teatralnych. Poniżej zestaw dwudziestu premier sezonu 2020/21 na które czekamy i o których przeczytacie na naszym blogu.

1/ Gwałtu, co się dzieje!, reż. Jacek Głomb, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wielkopolski, premiera: wrzesień 2020.

Mistrzowska komedia Aleksandra Fredry w reżyserii dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Co się stanie gdy kobiety przybiorą role męskie, a mężczyźni kobiece? Niby dawne, ale zawsze aktualne. Chwila oddechu na początek sezonu.

2/ Ślub, reż. Radosław Rychcik, Teatr Zagłębia, Sosnowiec, premiera: wrzesień 2020.

Wedle zapowiedzi opowieść Witolda Gombrowicza została wpisana w dzień dzisiejszy i ma być eposem o współczesnej rodzinie. Zminimalizowany dramat korespondujący z rzeczywistością społeczną. Powrót syna ma stać się pogodzeniem i powrotem do normalności a ostatecznie intensyfikuje konflikt i napięcia między najbliższymi.

3/ Nana, reż. Monika Pęcikiewicz, Teatr Polski, Poznań, premiera: wrzesień 2020.

Spektakl na podstawie powieści Emila Zoli, w którym bierze udział cały zespół aktorski sceny oraz orkiestra antraktowa. Widowisko o losach prostytutki, wszystkiego na sprzedaż w tle wyższych i średnich sfer Paryża.

4/ Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów, reż. Rudolf Zioło, Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyn, premiera: wrzesień 2020.

Lokalna historia – tym razem na Warmii i Mazurach. Autorzy spektaklu na warsztat biorą twórczość Melchiora Wańkowicza, aby za jej sprawą ukazać teatralny reportaż o życiu i codzienności mieszkańców tej ziemi.

5/ Lazarus, reż. Jan Klata, Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław, premiera: wrzesień 2020.

Musical do muzyki Davida Bowie, a w roli głównej Marcin Czarnik. Historia z pogranicza science fiction o przedstawicielach obcej cywilizacji, którzy podróżują na Ziemię w poszukiwaniu lepszego życia.

6/ Augustus, reż. Jacek Popławski, Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, Bielsko-Biała, premiera: wrzesień 2020.

Ciekawe przybliżenie polskiemu widzowi baśni niemieckiego prozaika i poety Hermanna Hessego. Samotna matka, w dniu narodzin dziecka wypowiada życzenie, aby ono było przez wszystkich kochane i doceniane. Czy stanie się to proroctwem czy przekleństwem?

7/ Zły, reż. Piotr Ratajczak, Teatr Polski, Bielsko-Biała, premiera: październik 2020.

Kolejna podróż historyczna Piotra Ratajczaka w głąb dziejów naszego kraju. Tym razem Warszawa i lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku. Gangi i przemoc, nocne życie i szare dni stolicy w okresie początków Polski Ludowej.

8/ Jeńczyna, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej, Kraków, premiera: październik 2020.

Najnowsza sztuka autorstwa Pawła Demirskiego. Otwarta rozmowa o seksie: pragnieniach, fantazjach i codzienności w sprawach intymnych. Rzecz o naszej pruderii i wewnętrznych niespełnieniach.

9/ Jak grzebaliśmy Józefa Stalina, reż. Jacek Głomb, Teatr Współczesny, Warszawa, premiera: październik 2020.

Prapremiera światowa autorstwa rosyjskiego pisarza i krytyka Artura Sołomonowa. Swoiste political fiction z kręgów władzy Związku Radzieckiego. Jako Chruszczow dawno nie obecny na scenie Marcin Troński.

10/ Koniec z Eddym, reż. Anna Smolar, Studio teatrgaleria, Warszawa, premiera: październik 2020.

Drugi raz, po gnieźnieńskiej Historii przemocy w reżyserii Eweliny Marciniak, spotkanie teatralne z gwiazdą francuskiej sceny literackiej Edouardem Louisem. Tym razem adaptacja sceniczna jego debiutanckiej powieści będącej próbą ukazania procesu godzenia się z homoseksualizmem w świecie homofobicznej nienawiści.

11/ Rozważna i romantyczna, reż. Alina Moś-Kerger, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, premiera: październik 2020.

Romansidło. Klasyk gatunku Jane Austen. Nadrzędna rzecz to miłość i szczęście w świecie pieniądza i konwenansu. Dwie siostry wobec przeciwności i daru losu. Dla wszystkich w jesienny wieczór.

12/ 2020: Burza, reż. Grzegorz Jarzyna, TRWarszawa, Warszawa, premiera: październik 2020.

Autorska wersja dramatu Williama Shakespeare’a. W oryginalną historię twórcy, za pomocą sztucznej inteligencji, nakładają różne możliwe wersje tego co mogło się wydarzyć.

13/ Prawda, Prawda, Prawda…, reż. Agata Duda-Gracz, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice, premiera: listopad 2020.

Kolejny autorski spektakl Agaty Dudy-Gracz. Do małej wspólnoty przybywa Prawda. Tylko komu ona jest potrzebna we współczesnym świecie? Kto jej potrzebuje? A komu jest zbyteczna?

14/ Pretty Woman, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Variete, Kraków, premiera: listopad 2020.

Znana filmowa historia tym razem w wersji musicalowej. Kopciuszek we współczesnej wersji, gdzie prostytutka kradnie serce bogatemu przedsiębiorcy. A reżyseruje mistrz stylu – Wojciech Kościelniak.

15/ Wiosenna bujność traw, reż. Michał Siegoczyński, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kielce, premiera: grudzień 2020.

Kolejna filmowa historia na polskich scenach. Tym razem kanwą stał się scenariusz Williama Inge. Opowieść o niespełnionej miłości, mezaliansie i buncie wobec starszych.

16/ Cardillac, reż. Mariusz Treliński, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Warszawa, premiera: styczeń 2021.

Pierwszy raz na scenie warszawskiej pojawi się opera Paula Hindemitha. Dyrektor artystyczny sceny operowej mierzy się z mroczną historią i zagadką kryminalną. Czy osiągnie sukces porównywalny Halce? W roli tytułowej gwiazda scen operowych Tomasz Konieczny.

17/ Rewizor, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego, Kraków, premiera: styczeń 2021.

Mistrzowska komedia Nikołaja Gogola na scenie po przejściach pod nową dyrekcją artystyczną Krzysztofa Materny. Utwór na który zawsze warto czekać, gdyż jest zawsze aktualny i aluzyjny wobec współczesności. Jak wygląda obraz miasteczka i jego społeczności roku 2021? Odpowiedź w teatrze.

18/ Klątwa rodziny Kennedych, reż. Wiktor Rubin, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kielce, premiera: luty 2021.

Wiktor Rubin we współpracy z Jolantą Janiczak na warsztat bierze znany amerykański ród. Znając zainteresowania artystyczne tandemu przewodnim tematem będzie kobieta naszych czasów.

19/ 3Siostry, reż. Luk Perceval, TRWarszawa, Warszawa, premiera: kwiecień 2021.

Jedna z największych gwiazd europejskiego teatru, belgijski reżyser Luk Perceval mierzy się na warszawskiej scenie z arcydramatem Antona Czechowa. Spektakl ma być metaforą starzejącej się Europy, która nie chce poddać się nieuniknionemu upływowi czasu.

20/ Bulwar zachodzącego słońca, reż. Jacek Mikołajczyk, Opera Nova, Bydgoszcz, premiera: kwiecień 2021.

Wielki hit mistrza musicalu Andrew Lloyda Webbera. Ostatnia miłość gwiazdy niemego kina i scenarzysty filmowego z tragicznym finałem.

Z wielką niecierpliwością czekamy na premiery i wydarzenia sezonu. Również nadrabiamy zaległości z zeszłego roku. Aby był to dobry czas dla widzów i twórców. Do zobaczenia w teatrze i na naszym blogu.

Tytuł oryginalny

Dwadzieścia premier na które czekamy sezonu 2020/21

Źródło:

www.kulturalnycham.com.pl
Link do źródła

Autor:

Benjamin Paschalski

Data publikacji oryginału:

11.09.2020