EN
8.04.2022, 09:14 Wersja do druku

Dokumenty o współprowadzeniu Teatru im. Słowackiego i kłamstwa ministerstwa

 Dotarliśmy do dokumentów, z których jasno wynika, że trwały rozmowy na linii urząd marszałkowski - Ministerstwo Kultury dotyczące nadania Teatrowi im. Słowackiego statusu sceny narodowej. Obydwie placówki wyznaczyły nawet pełnomocników. Tymczasem Piotr Gliński publicznie twierdził, że takich rozmów nie było. Resort wysyłał nawet sprostowania do "Wyborczej" na ten temat.

„Wyrażam zgodę na owocną współpracę, której efektem może być intensyfikacja działalności artystycznej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, dla dobra kultury polskiej" – czytamy w pierwszym piśmie, które 16 sierpnia Ministerstwo Kultury przysłało do urzędu marszałkowskiego. To odpowiedź na majową pisemną prośbę urzędu o nadanie Teatrowi im. Słowackiego statusu sceny narodowej, a co za tym idzie – współfinansowania działalności placówki z budżetu Ministerstwa Kultury.

Wymiana pism w tej sprawie, którą urząd marszałkowski przekazał posłowi Lewicy Maciejowi Gduli, nie pozostawia wątpliwości – rozmowy o tym, że Teatr im. Słowackiego miał być dotowany przez resort, rzeczywiście trwały.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Minister Piotr Gliński publicznie zaprzeczał, że Teatr im. Słowackiego w Krakowie miał być sceną narodową. Mamy dowody, że kłamał

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Angelika Pitoń

Data publikacji oryginału:

08.04.2022

Wątki tematyczne