EN

17.11.2020, 08:23 Wersja do druku

Częstochowa. Minister kultury daje i wstrzymuje pieniądze. Na liście m.in. teatr i... dyskoteka

Inne aktualności

Ministerstwo ogłosiło, komu przyznało pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury. Szybko jednak zablokowało wypłaty, gdy popłynęła fala krytyki. Na oprotestowanej liście znalazły się także instytucje i firmy z Częstochowy.

Fundusz Wsparcia Kultury to rządowa pomoc dla branży dotkniętej pandemią. Do podziału było 400 mln zł. Zostały rozdzielone między 2046 instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń, firm. Według założenia te pieniądze mają zrekompensować 40–50 proc. przychodów utraconych przez epidemię koronawirusa w porównaniu z 2019 r. Starający się o nie musieli przedstawić szczegółowe wyliczenia.

Ogłoszona przed kilkoma dniami lista beneficjentów od razu wzbudziła kontrowersje. Skrytykowano m.in. obecność na niej zespołów disco polo Weekend i Bayer Full, które dostaną po pół miliona złotych dotacji. „O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący, kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia” – broniło się Ministerstwo Kultury.

Wątpliwości budziło także to, że zestawienie jest bardzo enigmatyczne. Przy beneficjantach nie ma np. adresów czy zakresu działalności, a nie wszyscy mają na tyle znaną nazwę czy nazwisko, by je skojarzyć.

Fala krytyki spowodowała w efekcie, że Ministerstwo Kultury wstrzymało wypłaty. Z oświadczenia, które ukazało się na stronie resortu wynika, że „w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat” ich lista została przekazana „do pilnej ponownej weryfikacji”.
Kto w Częstochowie i regionie musi więc poczekać na ewentualną wypłatę?

Na pewno dwie instytucje kultury, które podlegają samorządowi częstochowskiemu: Teatr im. Adama Mickiewicza oraz Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana. Teatr dostał wsparcie w wysokości 390 500 zł, filharmonia – 326 171 zł.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Minister kultury daje i wstrzymuje pieniądze. Na liście m.in. teatr i... dyskoteka z Częstochowy

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Beata Strąk

Data publikacji oryginału:

17.11.2020

Wątki tematyczne